Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Przeciw dopłatom do eksportu wieprzowiny

27 maja 2003

Polska dołączyła w poniedziałek, 26 maja do Niemiec, zgłaszając zastrzeżenia wobec francuskiej inicjatywy, aby Unia Europejska zwiększyła dotacje do eksportu wieprzowiny.

Zwiększenie dopłat do eksportu do krajów trzecich oznaczałoby pogorszenie warunków dla naszego eksportu do tych krajów –  powiedział dziennikarzom wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa, który reprezentował Polskę na posiedzeniu unijnej Rady ministrów rolnictwa w Brukseli.

Na mocy obowiązujących umów z Polską Unia nie ma prawa dotować eksportu wieprzowiny do Polski, ale chodzi zwłaszcza o unijny eksport do krajów dawnego ZSRR.

Francja poprosiła Komisję Europejską, która zarządza wspólną polityką rolną Unii, by ta zrekompensowała podwyżką dotacji umocnienie się euro w stosunku do innych walut. Zwyżka wspólnej waluty spowodowała bowiem podrożenie unijnego eksportu.

Jednak Niemcy sprzeciwiły się zwiększeniu dotacji, bo obawiają się wzrostu wydatków ze wspólnego budżetu, wymagającego większych wkładów z budżetów narodowych państw członkowskich. Na Niemcy przypada jedna czwarta tych wkładów do kasy UE.

Plewa nie zaprzeczył sugestiom dziennikarzy, że za rok może dojść do "odwrócenia sojuszy", bo Polska znajdzie się w Unii i unijne dopłaty będą przysługiwały także polskim eksporterom.

Polski wiceminister podkreślił jednak, że w przyszłości będzie coraz trudniej zwiększać dotacje do eksportu, gdyż protestują przeciwko temu konkurenci handlowi Unii i domagają się wręcz zniesienia tych dopłat w czasie rokowań na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO).


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę