aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Przemysł mięsny ratuje eksport

17 października 2003

W drugiej połowie 2003 r. produkcja wieprzowiny wyniesie 1 mln 25 tys. ton, czyli o 3 proc. więcej niż w drugim półroczu 2002 r. Natomiast w pierwszej połowie 2004 r. może wynieść ok. 1 mln 118 tys. ton – prognozuje Agencja Rynku Rolnego.

Przez siedem miesięcy tego roku wyeksportowano około 106 tys. ton mięsa, czyli ok. 3-krotnie więcej niż przed rokiem. W I półroczu 2004 r., mimo spadku produkcji i korzystnych zmian w handlu zagranicznym, podaż wieprzowiny będzie większa niż w analogicznym okresie br. 
 
Ocenia się, że nadwyżka wieprzowiny w tym okresie wyniesie 50-70 tys. ton. Eksperci ARR prognozują, że w 2004 r. konkurencja na rynkach zagranicznych osłabnie. Spowoduje to wcześniejszy niż w Polsce wzrost cen wieprzowiny na rynkach UE i USA. Zmiany cyklu produkcyjnego zarówno w UE, jak i w USA wyprzedzają jego zmiany w Polsce. 
 
W USA wzrost cen wieprzowiny rozpoczął się już w tym roku, natomiast w Unii Europejskiej rozpocznie się prawdopodobnie na początku 2004 r. W Polsce istotnego wzrostu cen należy spodziewać się dopiero w II połowie 2004 r. 
 
Eksperci ARR oceniają, że przy utrzymaniu dotacji do eksportu, również w 2004 r., do czasu akcesji, wywóz wieprzowiny może wzrosnąć. Po akcesji zmienią się warunki dotowania eksportu wieprzowiny, ponieważ w ostatnich latach UE subsydiuje jedynie eksport przetworów wieprzowych. 
 
Poza tym możliwości wywozu polskiej wieprzowiny zarówno do UE, jak i krajów trzecich będą zależały m.in. od kursu złotego i liczby zakładów mięsnych spełniających standardy unijne - pozostałe zakłady będą mogły sprzedawać mięso wyłącznie na rynku krajowym. 
 
W 2003 r. obowiązuje kontyngent taryfowy na przywóz z UE 37,5 tys. ton mięsa wieprzowego z zerową stawką celną. Kontyngent ten dzielony jest kwartalnie. Na każdy kwartał przypada do podziału 9 tys. 375 ton. 
 
Niewykorzystane pule kontyngentu w danym kwartale przechodzą na kolejny kwartał. Z danych resortu rolnictwa wynika, że we wrześniu trzoda chlewna kosztowała średnio 3,83 zł/kg, czyli ok. 19 proc. więcej niż w czerwcu br. 
 
Na początku października za trzodę w kraju przeciętnie płacono 3,53 zł/kg, czyli już ok. 8 proc. mniej niż średnio we wrześniu. Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że w grudniu 2003 r. ceny skupu trzody chlewnej wyniosą 3,30 zł/kg - 3,50 zł/kg. 
 
W II kwartale 2004 r. ceny mogą nieco wzrosnąć, jednak wzrostu do poziomu zapewniającego poprawę opłacalności chowu trzody chlewnej można spodziewać się dopiero w III kwartale 2004 r., kiedy na sezonowy spadek podaży nałoży się cykliczny spadek produkcji. 
 
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pogłowie trzody chlewnej pod koniec lipca br. wynosiło 18,6 mln sztuk i było 0 0,5 proc. mniejsze niż rok wcześniej.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę