aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Putin dostrzega postępy w stanowisku Polski w sprawie mięsa

23 listopada 2007
Prezydent Władimir Putin oświadczył w czwartek, że dostrzega postęp w relacjach Rosji z Polską, a jako przykład wymienił umożliwienie rosyjskim inspektorom skontrolowania polskich przedsiębiorstw rolnych. Putin mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z premierem Włoch Romano Prodim, który w tym dniu złożył roboczą wizytę w Rosji.

Rosyjski prezydent powiedział, iż poinformował Prodiego, że "kontakty z polskimi kolegami rozwijają się pozytywnie". Putin przypomniał w tym kontekście, że "rosyjskim specjalistom zezwolono na skontrolowanie niektórych przedsiębiorstw rolnych w Polsce".

Putin powiedział też, że "nowe kierownictwo Polski opowiada się za jak najszybszym rozwiązaniem wszystkich problemów". Według niego, takie samo stanowisko zajmuje rząd Włoch.

"Działania idą w pozytywnym kierunku i są określone postępy" - oznajmił Putin.

Rosyjski prezydent zaproponował, aby polski minister rolnictwa przyjechał do Moskwy w celu omówienia problemów związanych z dopuszczeniem polskich produktów rolnych na rosyjski rynek.

"Uważam, że byłoby celowe, gdyby polski minister rolnictwa złożył wizytę w Rosji, aby uregulować kwestię dopuszczenia na rosyjski rynek produktów rolnych z konkretnych polskich przedsiębiorstw, co do których właściwe służby Rosji i Polski osiągną porozumienie" - powiedział Putin.

Obecnie w Polsce przebywa grupa 8 rosyjskich inspektorów, która kontroluje zakłady przetwórcze eksportujące żywność do Rosji. Są to ponowne kontrole zakładów w celu uzyskania certyfikatu, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2008 r.

W sumie zostanie skontrolowanych 19 zakładów wytwarzających produkty mleczarskie, pasze i przetwory mięsne. Kontrole te nie dotyczą zakładów produkujących świeże mięso, na import którego Rosja nałożyła embargo w listopadzie 2005 roku.

Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko poinformował w środę, że "w związku z zamiarami zakończenia inspekcji do 1 stycznia 2008 roku podjęto decyzję o wysłaniu 28 listopada do Polski nowej grupy inspektorów".

W czwartek dziennik "Wriemia Nowostiej" napisał, polski minister rolnictwa Marek Sawicki na spotkaniu z rosyjskimi dziennikarzami zapowiedział, iż wkrótce spotka się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem. Gazeta cytuje też stanowisko Sawickiego: "najpierw uchylenie embarga na dostawy mięsa do Rosji, a później zaproszenie rosyjskich inspektorów do polskich zakładów"

Sawicki, komentując wypowiedź Putina na konferencji prasowej powiedział PAP w czwartek, że "strona polska jest gotowa do podjęcia rozmów na temat zniesienia embarga na eksport żywności do Rosji przy poszanowaniu wszelkich praw wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej".

Rosja uzależnia zniesienie embarga na import produkcji zwierzęcej z Polski od skontrolowania polskich zakładów zainteresowanych eksportem na rynek rosyjski. 

POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę