Raport analityczny branży mięsnej 2002-2003

18 maja 2004

Sektor produkcji i przetwórstwa mięsa wytwarza ok. 9,0 mld zł wartości dodanej, tj. ok. 2% produktu krajowego brutto, tworzy rynek pracy dla ok. 100 tys. osób w przetwórstwie i ok. 1 mln osób w rolnictwie.(...)

(...)W Polsce zawsze traktowano mięso wołowe jako odpad z chowu bydła mlecznego. W handlu dominowała wołowina ze starych, zdojonych krów, mało wartościowa i niesmaczna. Brak tradycji w konsumowaniu i przyrządzaniu wołowiny kulinarnej sprawiał, że buhajki i jałówki nie przeznaczone do chowu ubijano w niskich ciężarach (jako młode cielęta) lub eksportowano, gdyż nieatrakcyjne ceny młodego żywca wołowego w skupie i wołowiny z młodych sztuk w handlu nie uzasadniały ekonomicznie prowadzenia opasu. Do okresu transformacji ustrojowej opas młodego bydła rzeźnego prowadzono na większą skalę jedynie w gospodarstwach pegeerowskich. Gdy na początku lat 90. większość z nich upadła, o jedną trzecią zmniejszyła się podaż żywca wołowego. Jednocześnie ze względu na nieatrakcyjne dla rolników ceny mleka zmniejszeniu uległo pogłowie bydła ogółem, a więc i urodzenia cieląt oraz ilość materiału opasowego.(...)

(...)Warunki do wprowadzenia obiektywnej klasyfikacji tusz w krajach UE zostały sformułowane w Rozporządzeniu Rady Europy nr 3220/84 z dnia 20.11.1984 r. w sprawie ustanowienia wspólnego układu klas handlowych tusz wieprzowych, po czym sprecyzowane w Rozporządzeniu Komisji EWG nr 2967/85 z dnia 24. 10. 1985 o szczegółowych regułach stosowania wspólnej skali klasyfikacyjnej tusz wieprzowych, z poprawkami wprowadzonymi Rozporządzeniem Komisji nr 3127/94 z dnia 20 12 1994. Te akty prawne wprowadzały sposób klasyfikacji handlowej tusz wieprzowych w systemie EUROP, który za podstawę przyjmuje zawartość mięsa w tuszy mierzoną odpowiednimi aparatami igłowymi lub ultradźwiękowymi.(...)

(...)Podobnie jak i w Polsce, ceny trzody chlewnej w Unii Europejskiej były w ostatnich latach zróżnicowane i cyklicznie się wahały. Amplituda wahań cen jest tu dosyć znaczna: w 1999 r. ceny trzody chlewnej w Niemczech były niższe niż 1997 r. o 36%, po czym osiągnęły szczytowy poziom w 2001 r., by w 2002 r. znów zacząć spadać – w 2003 roku ukształtują się prawdopodobnie na poziomie o ok. 30% niższym niż w 2001 r.(...)

(...)W Polsce wciąż najpopularniejszym miejscem dokonywania zakupów mięsa i przetworów mięsnych są małe i średnie sklepy spożywcze. Jak wynika z badań SPARKS Europe, w 1999 r. 28,1% zakupów mięsa było dokonywane w średnim sklepie spożywczym, 20,9% - w małym sklepie spożywczym, 14,5% - na targowiskach. Poziom zakupów tych towarów w super i hipermarketach sięgnął w 1999 r. 22,6%, obecnie zbliża się do 30%. W sklepach wielkopowierzchniowych kupowane są najczęściej wędliny wysokogatunkowe, na targowiskach – tanie asortymenty wędlin oraz mięso wołowe i cielęce.(...)

(...)Chociaż produkcja przemysłowa przetworów mięsnych zmienia się w ostatnich latach w wąskich granicach, czego przyczyną jest stabilny raczej popyt na te towary i ograniczone możliwości eksportowe, to sytuacja ekonomiczna przemysłu mięsnego od roku 2001 poprawia się. Na pewno „czarnymi latami” dla branży były 1999 i 2000, kiedy to przedsiębiorstwa boleśnie odczuły skutki kryzysu rosyjskiego oraz odwrotu konsumentów od spożywania wołowiny na skutek choroby BSE bydła. Znaczący wpływ na koszty wytwarzania wyrobów mięsnych a także ceny mięsa wieprzowego i przetworów, a więc również – spadek ich konsumpcji, miała niska podaż tuczników do skupu związana z panującym wówczas „dołkiem” w produkcji trzody chlewnej.(...)

(...)Integracja Polski z Unią Europejską niesie dla przemysłu mięsnego nie tylko szansę na wprowadzenie swoich wyrobów na Jednolity Rynek UE, ale też zagrożenie, jakie może spowodować całkowita liberalizacja handlu pomiędzy wszystkimi krajami unijnymi i Polską. Dotąd obroty towarami żywnościowymi pomiędzy Polską i Unią Europejską były tylko częściowo zliberalizowane poprzez kontyngenty bezcłowe.(...) 


POWIĄZANE

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę