aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rewizor z Moskwy

19 lipca 2004

Jeszcze przed końcem lipca do polskich zakładów mięsnych wkroczą inspektorzy weterynaryjni z Rosji. Wszystko dlatego, że Rosjanie nie honorują unijnych certyfikatów eksportowych wystawionych dla masarni z dziesięciu nowych krajów członkowskich. Przedsiębiorcy z branży mięsnej nie wiedzą, jak te inspekcje mają wyglądać i ile za nie zapłacą.

Jest to nierówne traktowanie krajów członkowskich Unii Europejskiej. W sytuacji, w której polskie zakłady spełniają najwyższe normy europejskie, jest rzeczą śmieszną, że muszą one poddawać się jeszcze kontroli rosyjskiej. Główny Inspektorat Weterynarii walczył w Brukseli o uznanie przez Moskwę naszych certyfikatów unijnych, ale przegrał. To są sprawy handlowe, związane z walką o rynek rosyjski. Widocznie komuś się nie podobało, by 600 polskich zakładów, które uzyskały w pierwszym rzucie unijne uprawnienia, znalazło się ze swoimi produktami w Rosji – mówi Andrzej Urban – dyrektor Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.

Inspekcje mają skończyć się z końcem września. Aby to się udało, pierwsi kontrolerzy muszą wkroczyć do zakładów jeszcze w lipcu. – Wiem, że Inspekcja Weterynaryjna zaprosiła Rosjan na koniec lipca, ale kiedy oni przyjadą – nie wiadomo – informuje z kolei prezes stowarzyszenia, Wiesław Różański.

Wiadomo tylko, że na pierwszy ogień pójdą zakłady zajmujące się ubojem, rozbiorem i przetwórstwem. Inspekcja wysłała już do nich kilkunastostronicowe pismo po rosyjsku, które otrzymała z Moskwy. – Zapewniamy, że przy każdej kontroli obecni będą nasi terenowi przedstawiciele – mówi dr Jacek Leonkiewicz, radca prawny Głównego Lekarza Weterynarii.

Lista pierwszych zakładów, które mają być poddane kontroli, jest już na biurku jego szefa. Określana jest trasa rosyjskich rewizorów, tak by odbyło się to możliwie sprawnie, bez niepotrzebnego krążenia po kraju.

Tajemniczą sprawą są koszty inspekcji. – Wszystkie sprawy związane z rozliczeniem inspekcji odbywają się pomiędzy właścicielem zakładu a kontrolerem – objaśnia Jacek Leonkiewicz. Czy nie będzie to okazją do nadużyć i korupcji?

Unijne certyfikaty nie wystarczą

W końcu kwietnia Unia Europejska i Rosja podpisały porozumienie, które rozszerzyło umowę o wzajemnym partnerstwie i współpracy na nowych dziesięciu członków Wspólnoty, w tym Polskę. Rosja zgłosiła wówczas postulat, chętnie zaakceptowany przez Brukselę, zgodnie z którym warunkiem eksportu na rynek rosyjski m.in. mięsa będzie skontrolowanie w nowych krajach członkowskich wszystkich ubojni i zakładów przetwórstwa. Rosjanie nie uznali certyfikatów unijnych, jakie posiadają polskie zakłady, za odpowiednie dla wejścia z produktami mięsnymi na ich rynek.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę