a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Rosja niezadowolona z materiałów KE ws. polskiego mięsa

24 stycznia 2007

Rosyjska Federalna Służba ds. Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała we wtorek, że jest niezadowolona z jakości materiałów, które otrzymała od Komisji Europejskiej (KE), a dotyczących inspekcji unijnych ekspertów w zakładach mięsnych w Polsce.

"Przekazane nam dokumenty, dotyczące wyników przeprowadzonych przez ekspertów Komisji Europejskiej inspekcji w polskich przedsiębiorstwach, nie zawierają informacji, których oczekuje się od specjalistów. Bardziej przypominają one raporty dyplomatów" - oświadczył szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert, którego cytuje agencja Interfax.

Według niego, "w dokumentach wszystko jest niekonkretne, deklaratywne i ogólnikowe". "A strona rosyjska chciała dostać konkretne wnioski ekspertów, dotyczące konkretnych zakładów, przejść granicznych i portów" - powiedział Dankwert.

Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew przekazał w sobotę, po spotkaniach w Berlinie z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosem Kyprianu oraz polskim wicepremierem i ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem, że odtąd Rosja będzie prowadziła rozmowy w sprawie importu polskiego mięsa z Komisją Europejską, a nie z Polską.

Gordiejew oznajmił również, że KE przekazała Federalnej Służbie ds. Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego wyniki kontroli, przeprowadzonych w polskich zakładach mięsnych przez unijnych inspektorów.

"Daliśmy sobie czas na zbadanie tych dokumentów i przygotujemy do nich pytania" - powiedział minister.

Gordiejew ogłosił też, że w ciągu miesiąca Rosja wyśle własnych inspektorów weterynaryjnych do polskich przedsiębiorstw, zainteresowanych eksportem produkcji na rosyjski rynek.

W październiku 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga. W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie.

Rossielchoznadzor we wtorek ujawnił też, że udaremnił wwóz do Rosji, na podstawie sfałszowanych świadectw fitosanitarnych, kwiatów z Unii Europejskiej.

"Mieliśmy informacje, że w UE podrabiane są fitosanitarne certyfikaty. Właśnie takie papiery znaleźliśmy przy kontroli trzech pojazdów z kwiatami z Holandii" - poinformował Dankwert.

Według niego, ładunek miał holenderskie dokumenty przewozowe i fałszywe włoskie świadectwa. "Dokumenty te strona rosyjska przekazała Komisji Europejskiej podczas ubiegłotygodniowych rozmów w Berlinie, poświęconych importowi polskiej żywności do Rosji" - zauważył szef Federalnej Służby ds. Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego.

"Dlatego, bez względu na zapewnienia europejskich kolegów co do niezawodności unijnych gwarancji dotyczących bezpieczeństwa produkcji, w tym z Polski, my odnosimy się do tego sceptycznie" - oświadczył Dankwert.

Szef Rossielchoznadzoru podkreślił, że stronę rosyjską poważnie niepokoi to, że obowiązujące w UE przepisy dopuszczają, iż dokumenty przewozowe mogą zostać wydane w jednym kraju, weterynaryjne lub fitosanitarne - w drugim, a celne - w trzecim.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę