Rosja oskarża UE, że pozostaje głucha na propozycje w sprawie polskiego mięsa

20 września 2007
Rosja oskarżyła w środę Unię Europejską o to, że pozostaje głucha na propozycje Moskwy w sprawie rozwiązania problemu zakazu importu mięsa z Polski. "W kwietniu, aby uregulować problem, zaproponowaliśmy Unii Europejskiej wspólne inspekcje polskiego systemu kontroli eksportowanego mięsa. Nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi" - powiedział rzecznik prasowy Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksiej Aleksiejenko.

Te inspekcje pozwoliłyby zapewnić "dobrą jakość eksportowanemu do Rosji polskiemu mięsu" i "wykluczyć jakąkolwiek możliwość reeksportu przez Polskę produktów wątpliwego pochodzenia" - podkreślił Aleksiejenko.

"Chodzi o problem techniczny, lecz mamy wrażenie, że Polska, przedstawiając się jako ofiara, chce wyciągnąć z tej sytuacji korzyści polityczne" - dodał rzecznik.

Federacja Rosyjska wprowadziła embargo w 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę