Rosja przedłuża zakaz importu brazylijskiego mięsa

23 stycznia 2006

W związku z brakiem porozumienia dotyczącego sposobu kontroli pryszczycy (FMD) władze Federacji Rosyjskiej zdecydowały się przedłużyć, na okres kolejnych sześciu miesięcy, zakaz import mięsa wołowego i wieprzowego pochodzącego z brazylijskich stanów: Mato Grosso do Sul, Parana oraz sześciu przyległych okręgów. Podczas spotkania, pod koniec grudnia 2005 roku, przedstawiciele brazylijskich służb weterynaryjnych nie byli w stanie przekonać Rosjan, co do szans zlikwidowania problemu pryszczycy (FMD) w ich kraju.

W okresie styczeń – listopad 2005 wyeksportowano z Brazylii do Rosji 363,000 ton wieprzowiny, co stanowiło blisko 2/3 całkowitego, brazylijskiego eksportu tego gatunku mięsa (540,000 ton). Po wprowadzeniu 13 grudnia 2005 roku zakazu importu, cena hurtowa wieprzowiny w Rosja wzrosła o ok. 4 %, przy czym, zdaniem analityków, cena mięsa (zarówno wieprzowego jak i wołowego) może wzrosnąć w najbliższym czasie o dalsze 10 %.

Do Rosji trafiło 28 % całkowitego eksportu brazylijskiej wołowiny, którego wielkość w okresie styczeń – listopad wyniosła 282,000 ton. Po wprowadzeniu zakazu importu pojawiły się pewne spekulacje sugerujące, iż Rosjanie chcą wykorzystać problem pryszczycy (FMD) jako kartę przetargowa w negocjacjach cenowych ze strona brazylijską. Szef rosyjskich służb weterynaryjnych (VPSS), Sergei Dankvert zdementował pogłoski tłumacząc, iż wprowadzenie zakazu nie było gestem politycznym, ale krokiem mającym zagwarantować bezpieczeństwo produktów mięsnych importowanych do kraju.

Na wprowadzenie zakazu importu mięsa z Brazylii z uwagi na pryszczycę (FMD) zdecydowały się również: Urugwaj, Argentyna oraz Afryka Południowa. Do państw tych trafia jedynie 7% całkowitego eksportu brazylijskiej wieprzowiny.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę