a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Rosja wstrzymuje import unijnego mięsa

3 czerwca 2004

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło w środę, że wstrzymało od wtorku import mięsa z krajów Unii Europejskiej.

Nie ma tu żadnej niespodzianki. Od 1 czerwca obowiązują nowe certyfikaty weterynaryjne i przestaliśmy wpuszczać ładunki mięsa, którym towarzyszą stare certyfikaty – poinformowała rzeczniczka ministerstwa.

Ministerstwo wielokrotnie ostrzegało Unię, że może zawiesić import mięsa od 1 maja (tj. od dnia rozszerzenia Unii o 10 państw), jeśli nie dojdzie do uzgodnienia jednolitego certyfikatu weterynaryjnego obowiązującego wszystkie 25 państw, które należą do UE. Później przedłużyło termin do 1 czerwca. Według unijnego zrzeszenia eksporterów mięsa (UECBV), problem ten ma charakter czysto techniczny.

Spodziewamy się, że będzie on rozwiązany w ciągu najbliższych dni –  powiedział prezes UECBV, Jean-Luc Meriaux. Komisja Europejska natomiast zażądała w środę wyjaśnień od władz rosyjskich w związku z docierającymi do niej sygnałami, że od 1 czerwca zatrzymują one na granicy dostawy mięsa i produktów mleczarskich z Unii Europejskiej.

Unia Europejska i Komisja są bardzo zaskoczone. W kontaktach z władzami rosyjskimi nalegamy, żeby dały nam więcej czasu, aby nie stwarzać problemów eksporterom, bo Rosja jest dla wielu państw członkowskich bardzo ważnym rynkiem zbytu mięsa i produktów mleczarskich –  powiedział PAP rzecznik unijnego komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera, Gregor Kreuzhuber. Dodał, że trzeba teraz poczekać na rezultaty rozmów prowadzonych z władzami rosyjskimi przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Moskwie. Rzecznik nie chciał wdawać się w rozważania o ewentualnych retorsjach ze strony Unii.

Przyznał, że Rosjanie domagali się wprowadzenia przez wszystkie 25 państw rozszerzonej UE jednakowych, centralnie wydawanych certyfikatów od 1 maja, tzn. od dnia rozszerzenia Unii o 10 nowych państw. Skoro jednak nie wprowadzili restrykcji od 1 maja, Unia była przekonana, że może spokojnie kontynuować rozmowy na ten temat bez groźby wstrzymania eksportu. Kreuzhuber nie był w stanie podać szczegółowej listy produktów, które Rosjanie objęli restrykcjami. Nie dysponował też informacjami o tym, które państwa członkowskie ucierpiały dotychczas wskutek decyzji Moskwy. Podkreślił w każdym razie, że nie słyszał o ewentualnych kłopotach polskich eksporterów.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę