Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Rosja zniesie embargo na polskie mięso po podpisaniu umowy

13 grudnia 2007
Strona rosyjska zobowiązała się do zniesienia ograniczeń w imporcie z Polski produktów pochodzenia zwierzęcego z dniem podpisania przez obie strony memorandum - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministrowie rolnictwa obu krajów, Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w środę w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Embargo zostało wprowadzone w listopadzie 2005 r.

"Rozmowy toczyły się w bardzo dobrej atmosferze. Obie strony zadeklarowały wolę szybkiego rozwiązania wszystkich problemów występujących we wzajemnych obrotach produktami rolnymi. Minister M. Sawicki podkreślił rolę Komisji Europejskiej w poszukiwaniu trwałych rozwiązań w odniesieniu do występujących problemów" - napisano w komunikacie MSZ.
 
Podpisanie memorandum planowane jest w przyszłym tygodniu podczas spotkania służb weterynaryjnych Polski i Federacji Rosyjskiej w Kaliningradzie. Podczas tego spotkania zostanie również omówiona kwestia rosyjskich zastrzeżeń dotyczących importu z Polski mączki rybnej.

Jak podało MSZ, minister Gordiejew podtrzymał zastrzeżenia odnośnie zawartości pozostałości pestycydów i nawozów sztucznych w importowanych produktach pochodzenia roślinnego (jesienią 2005 r. Rosja wprowadziła także embargo na polskie produkty pochodzenia roślinnego - PAP).

"Ze względu na fakt, iż zastrzeżenia te dotyczą nie tylko importu z Polski, lecz również importu z innych krajów członkowskich UE, problemy te powinny być rozwiązywane zarówno w relacjach z poszczególnymi krajami, jak i Komisją Europejską" - napisano w komunikacie.

Współpraca polskich i rosyjskich służb fitosanitarnych w tym zakresie zostanie omówiona w trakcie spotkania ministrów rolnictwa Polski i Rosji, które odbędzie się podczas targów "Gruene Woche" (Zielony Tydzień) w Berlinie w połowie stycznia 2008 r.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę