aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rosyjscy inspektorzy skontrolują w Polsce 19 zakładów przetwórczych

14 listopada 2007
Rosyjscy inspektorzy skontrolują w Polsce 19 zakładów przetwórczych - poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Kontrole rozpoczną się w środę.

Jażdżewski wyjaśnił, że podczas wtorkowego spotkania przedstawicieli polskich służb weterynaryjnych i rosyjskich inspektorów uzgodniono harmonogram kontroli w zakładach przetwórczych oraz ustalono liczbę kontrolowanych zakładów.

Kontrole będą przeprowadzać dwie grupy inspektorów: każda będzie składała się z przedstawicieli strony rosyjskiej, unijnych ekspertów oraz polskich służb weterynaryjnych różnego szczebla. Sprawdzanie zakładów potrwa do 27 listopada.

Kontrolowane będą głównie zakłady przetwórcze mleka i mięsa drobiowego, zakłady paszowe oraz chłodnie. Firmy te były już sprawdzane w latach 2004-2005 i uzyskały rosyjskie certyfikaty na eksport żywności na teren Federacji Rosyjskiej.

W 2007 roku na rynek rosyjski eksportowały 42 polskie zakłady, certyfikaty posiadały zaś 62 przedsiębiorstwa.

Zgodnie z ustaleniami, Rosjanie zobowiązali się do przesłania projektu raportu w sprawie kontroli do Komisji Europejskiej w ciągu 25 dni roboczych od zakończenia pracy w Polsce.

Rosja chciała wprowadzić zakaz importu produktów z polskich zakładów nieposiadających certyfikatów już od 1 listopada br. Jednak na prośbę strony polskiej, umotywowaną zbyt krótkim terminem na przeprowadzenie kontroli, Rosjanie zgodzili się przesunąć ten termin na 1 stycznia 2008 r.

Jażdżewski zapewnił, że jeżeli do 1 stycznia 2008 r. nie będzie zatwierdzonego raportu, Rosjanie przesuną termin ewentualnego wprowadzenia zakazu importu żywności z Polski.

Inspektorzy nie będą kontrolować zakładów produkujących świeże mięso. Na import mięsa nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Rosję w listopadzie 2005 r.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę