Rosyjscy inspektorzy skontrolują w Polsce 19 zakładów przetwórczych

14 listopada 2007
Rosyjscy inspektorzy skontrolują w Polsce 19 zakładów przetwórczych - poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Kontrole rozpoczną się w środę.

Jażdżewski wyjaśnił, że podczas wtorkowego spotkania przedstawicieli polskich służb weterynaryjnych i rosyjskich inspektorów uzgodniono harmonogram kontroli w zakładach przetwórczych oraz ustalono liczbę kontrolowanych zakładów.

Kontrole będą przeprowadzać dwie grupy inspektorów: każda będzie składała się z przedstawicieli strony rosyjskiej, unijnych ekspertów oraz polskich służb weterynaryjnych różnego szczebla. Sprawdzanie zakładów potrwa do 27 listopada.

Kontrolowane będą głównie zakłady przetwórcze mleka i mięsa drobiowego, zakłady paszowe oraz chłodnie. Firmy te były już sprawdzane w latach 2004-2005 i uzyskały rosyjskie certyfikaty na eksport żywności na teren Federacji Rosyjskiej.

W 2007 roku na rynek rosyjski eksportowały 42 polskie zakłady, certyfikaty posiadały zaś 62 przedsiębiorstwa.

Zgodnie z ustaleniami, Rosjanie zobowiązali się do przesłania projektu raportu w sprawie kontroli do Komisji Europejskiej w ciągu 25 dni roboczych od zakończenia pracy w Polsce.

Rosja chciała wprowadzić zakaz importu produktów z polskich zakładów nieposiadających certyfikatów już od 1 listopada br. Jednak na prośbę strony polskiej, umotywowaną zbyt krótkim terminem na przeprowadzenie kontroli, Rosjanie zgodzili się przesunąć ten termin na 1 stycznia 2008 r.

Jażdżewski zapewnił, że jeżeli do 1 stycznia 2008 r. nie będzie zatwierdzonego raportu, Rosjanie przesuną termin ewentualnego wprowadzenia zakazu importu żywności z Polski.

Inspektorzy nie będą kontrolować zakładów produkujących świeże mięso. Na import mięsa nadal obowiązuje embargo wprowadzone przez Rosję w listopadzie 2005 r.


POWIĄZANE

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

Większość chłodni składowych wysłała do swoich klientów komunikaty opierające si...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę