Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rosyjskie inspekcje w Polsce już od 5 listopada

30 października 2007
Rosyjskie inspekcje weterynaryjne mogłyby przyjechać do Polski po 5 listopada. Konkretna data wymaga jeszcze ustalenia - poinformował Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Rosyjska agencja Interfax podała w poniedziałek, powołując się na Jażdżewskiego, że Polska jest gotowa przyjąć rosyjskich inspektorów 6-7 listopada.

Jażdżewski wyjaśnił, że w piśmie do Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru), potwierdzającym zgodę na rosyjskie kontrole, został zaproponowany wstępnie termin - pierwsza połowa listopada. Jednak nie było tam konkretnej daty, która musi być ustalona ze stroną rosyjską.

W minioną sobotę Rossielchoznadzor poinformował, że przygotowuje się do inspekcji w zakładach mięsnych w Polsce, zainteresowanych eksportem do Rosji. Jak podał Interfax, powołując się na rosyjskie służby weterynaryjne, utworzone zostały dwie grupy inspektorów do pracy w Polsce. Obecnie załatwiane są formalności.

Jażdżewski powiedział PAP, że strona polska wydała zgodę na przeprowadzenie kontroli w mleczarniach, zakładach paszowych oraz dwóch przetwórniach mięsa, czyli w sumie w ok. 50 zakładach. Były one już kontrolowane przez Rosjan w latach 2004-2005. Produkty wytwarzane w tych zakładach mogą być wysyłane na rosyjski rynek.

Od listopada 2005 r. obowiązuje rosyjski zakaz importu mięsa z Polski. Na kontrolowanie zakładów mięsnych Polska nie wyraziła zgody do chwili zniesienia embarga. Rozmowy w sprawie eksportu polskiego mięsa do Rosji prowadzi w naszym imieniu Komisja Europejska.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę