Rozdadzą konserwy

7 sierpnia 2003

Tony konserw trafią do ośrodków pomocy społecznej, organizacji charytatywnych, a także stołówek szkolnych w woj. lubuskim. Trwa wielkie liczenie potrzeb.

Konserwy mięsne, gulasze i pasztety będą zrobione z mrożonego mięsa, którego zapas ma Agencja Rynku Rolnego. Agencja musi go się pozbyć, bo takie warunki stawia Unia Europejska. Teraz w chłodniach mamy więcej mrożonek niż wszystkie państwa Unii.

Najlepsza tyrolska

Zbieramy informacje od samorządów, ile potrzebują konserw. Dane dla całego województwa wyślemy do Warszawy – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej Leszek Wakulicz, dyrektor wydziału polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. Dotąd od samorządów, organizacji i stowarzyszeń, które pomagają najbiedniejszym, wpłynęło 141 wniosków. Wyliczono w nich, że pomocy potrzebuje 35 tys. osób. Największym powodzeniem cieszy się konserwa tyrolska, zamówiono jej 29 ton, najmniejszym – pasztet, 25 ton. Można jeszcze zamawiać gulasz (28 ton) i mielonkę (26 ton).

Liczą szkoły

Przy wyliczaniu potrzeb nie obowiązują żadne kryteria. Samorządy Nowej Soli i gminy Siedlisko uznały na przykład, że jedna osoba powinna dostać kilogram różnych konserw na miesiąc, władze gminy Dobiegniew upominały się o pół kilograma. Z kolei kierownictwo Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie zamówiło 105 puszek na 109 pensjonariuszy. – Teraz liczenie zaczęło się w szkołach. Czekamy na zgłoszenia z tych placówek, które prowadzą stołówki – powiedział kurator oświaty Maciej Szykuła.
Kiedy będą konserwy, na razie nie wiadomo. Machina związana z przerabianiem mięsa ruszy, gdy do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej spłyną dane z całego kraju.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę