Rynek mięsa przed integracją

9 kwietnia 2004

Zaczęło się odliczanie do "godziny zero”, jaką dla branży mięsnej będzie integracja Polski z Unią Europejską. Producenci i przetwórcy mięsa rozpoczną swoją przygodę z Unią z mieszanymi uczuciami.

Jeszcze do niedawna przeważały te negatywne: konieczność dostosowania zakładów do unijnych standardów sanitarno-weterynaryjnych, co wiązało się z mobilizacją zarówno organizacyjną, jak i finansową, sprawiała, iż obowiązek ten właściciele firm postrzegali jako represje wobec branży czy też niepotrzebną uciążliwość. Dziś, w przededniu integracji, wielu przedsiębiorców jest zdania, iż warto było ponieść wysiłek zmodernizowania zakładów, Unia zaś to nie taki diabeł straszny, jak go malowano. Jednak lęki i obawy tu i ówdzie wciąż jeszcze przeważają nad nadziejami....

Wiele wskazuje na to, że integracja z Unią będzie jednak bodźcem korzystnie wpływającym na strukturę krajowego przemysłu mięsnego, choć przemiany te odbędą się w bolesny sposób – poprzez wyeliminowanie z rynku części zakładów grupy C, które nie były w stanie przeprowadzić dostosowań do obowiązujących standardów sanitarno-weterynaryjnych. Hekatomby ofiar integracji, w postaci setek zamykanych zakładów mięsnych, szczególnie tych z grupy C, czego się obawiano jednak nie będzie – małe zakłady, o ile tylko wypełnią przewidziane dla nich standardy sanitarno-weterynaryjne, będą mogły nadal działać na rynku lokalnym.

Pocieszający jest tu fakt, iż wyłączenia z produkcji dotyczyć będą w przeważającej części sektora uboju. Właśnie w tym sektorze w procesie dostosowań branża miała najwięcej do zrobienia. Zamknięcie rzeźni z powodów sanitarno-weterynaryjnych przyspieszy więc odbywające się już uprzemysłowienie i koncentrację ubojów.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę