EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Rynek żywca wołowego w 2005r. będzie ustabilizowany

3 stycznia 2005

W 2005 roku rynek żywca wołowego będzie ustabilizowany, a średnie ceny skupu bydła w pierwszym półroczu kształtować się będą na poziomie 3,80-4,20 zł/kg, zaś młodego bydła rzeźnego - 4,10-4,50 zł/kg. Nadal będzie rósł eksport tego mięsa, a jego spożycie w kraju będzie spadać - ocenia zespół ekspertów współpracujących z Agencją Rynku Rolnego.

Po przystąpieniu Polski do Unii nastąpił znaczny wzrost eksportu żywca i mięsa wołowego do krajów Unii. W sytuacji znacznego spadku jej produkcji w "starych" krajach UE, w Polsce nastąpił wzrost cen skupu żywca wołowego. Dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen bydła był wzrost cen trzody chlewnej.

Według danych GUS, najwyższe ceny odnotowano w czerwcu 2004 r., średnia cena skupu bydła ogółem osiągnęła 4,01 zł/kg (bez VAT) wagi żywej, a młodego bydła rzeźnego 4,32 zł/kg i były one odpowiednio o 57 proc. i o 42 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Malejący popyt krajowy na wołowinę, niższa jakość mięsa od produkowanego w UE-15, a w IV kwartale 2004 r. również sezonowa obniżka cen wieprzowiny skorygowały ceny skupu bydła w dół.

W listopadzie 2004 r. (wg GUS) za bydło ogółem płacono 3,78 zł/kg, a za młode bydło rzeźne 4,06 zł/kg, tj. ok. 6 proc. mniej niż w czerwcu, ale odpowiednio ok. 51 proc. i 39 proc. więcej niż rok wcześniej.

Eksperci podkreślają, że w ubiegłych latach i na początku 2004 r. były niekorzystne uwarunkowania ekonomiczne, które spowodowały spadek pogłowia bydła. Według danych GUS, w czerwcu 2004 r. pogłowie bydła liczyło ok. 5,4 mln szt., tj. było o 2,5 proc. niższe niż w tym samym okresie przed rokiem.

Zdaniem ekspertów, poprawa opłacalności chowu bydła, wynikająca ze wzrostu cen skupu żywca, spowoduje zmniejszenie liczby ubijanych zwierząt i odbudowę pogłowia bydła. Jednocześnie może to ograniczyć produkcję wołowiny, która w I połowie 2005 r. może być o mniej więcej 7 proc. mniejsza i wynieść ok. 160 tys. t.

Zniesienie barier celnych, przy znacznie niższych cenach bydła rzeźnego w Polsce niż w większości pozostałych krajów UE, spowodowało wzrost eksportu zarówno bydła żywego, jak i mięsa wołowego do tych krajów.

W I półroczu 2004 r. wyeksportowano ok. 51 tys. t żywca, mięsa, przetworów i podrobów wołowych w przeliczeniu na czyste mięso, tj. o mniej więcej 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W kolejnych czterech miesiącach eksport wyniósł ok. 42 tys. t i był o 44 proc. większy niż w analogicznym okresie 2003 r. Polski eksport żywca i mięsa wołowego jest kierowany głównie na rynek Wspólnoty.

Przewiduje się, że w 2005 r. eksport wołowiny i żywca wołowego może zwiększyć się kosztem zaopatrzenia krajowego.

Wzrost cen detalicznych wołowiny od maja 2004 r. istotnie ograniczył jej spożycie w kraju. Według danych GUS w czerwcu spożycie kulinarnego mięsa wołowego w gospodarstwach domowych obniżyło się o mniej więcej 22 proc. w porównaniu do majowego i ok. 5 proc. w odniesieniu do czerwca 2003 r. Eksperci zauważają, że w drugiej połowie 2004 r. spadek spożycia wołowiny znacznie się pogłębił.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę