aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rzucanie mięsem

18 czerwca 2003

Czy lubuscy przedsiębiorcy branży mięsnej będą musieli zamknąć swoje zakłady? Uchronić ich ma przed tym cykl szkoleń.

Jest to nasza inicjatywa – mówi wojewódzki lekarz weterynarii Tadeusz Woźniak. Większość z 70 lubuskich firm może spełnić unijne wymogi, ale potrzebuje pomocy. Jeśli nie zdążą muszą zamknąć swoje zakłady.

Na półmetku

Dziś 19 zakładów przetwórstwa mięsa jest w grupie A i spełnia unijne wymogi. Pozostałe 70 jest w połowie drogi ku modernizacji sprzętu i budynków, która pozwoli uzyskać unijny certyfikat do kwietnia przyszłego roku. Jednym z problemów jest brak pieniędzy na przeprowadzenie tych zmian. 

W luksusowej sytuacji jest sławska spółdzielnia Dobrosława – lada dzień złoży wniosek do lekarza weterynarii kraju o zmianę grupy z B-1 na A. 
Jest to efekt naszej nowej inwestycji, która spełnia wymogi weterynaryjne i techniczne. Jednak jestem sceptycznie nastawiony, do ewentualnej pomocy, jakiej oczekiwać mogą firmy naszej branży od banków – wyjaśnia prezes Waldemar Starosta. – Jedynym wyjściem wydaje się przedłużenie terminu dostosowania do unijnych norm. 

Od kilku dni w środowisku mówi się, że do takiej sytuacji może dojść, gdyż w innych regionach kraju sytuacja jest tragiczna. Możemy liczyć na zmiany, ale mam nadzieję, że przy pomocy samorządów, banków spółdzielczych czy specjalistycznego BGŻ uda nam się znaleźć fundusze dla firm i doprowadzić do tego, że około 80 proc. spełni na czas wymogi unijne – dodaje T. Woźniak.

Tylko w Polsce

Pozostali, którzy wpisali się na listę zakładów B-2, mają więcej czasu na zmiany w firmach. Problem jednak w tym, że będą mogli sprzedać swoje wyroby na rynku wewnętrznym a nie poza granicami Polski. Gra idzie o przetrwanie 90 ze 140 zakładów działających na terenie województwa lubuskiego. Ich upadek odbije się na konsumentach i producentach żywności w regionie.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę