aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sawicki: eksport mięsa do Rosji bez kontroli

17 stycznia 2008
Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że chce w Berlinie rozwiązać sprawę zniesienia obowiązku kontroli przez Rosjan polskich zakładów mięsnych, zainteresowanych eksportem mięsa na tamten rynek. Od 18 do 27 grudnia w Berlinie odbędą się targi żywności "Zielony Tydzień", w których weźmie udział Sawicki. Podczas targów przewidziano spotkanie z szefami ministerstw z różnych krajów m.in. z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

Sawicki powiedział w środę PAP, że zakres zawartego w Moskwie porozumienia w sprawie wznowienia eksportu mięsa do Rosji był o wiele szerszy, niż zawiera to podpisane w Kaliningradzie memorandum. "Mam nadzieję, że wyprostujemy te zapisy i ogłosimy to podczas targów +Zielony Tydzień+ (Gruene Woche) w Berlinie" - powiedział Sawicki.

Wyjaśnił, że chodzi o pełne uznanie atestów wydawanych zakładom przez polskie służby weterynaryjne. Obecnie do Rosji mogą eksportować tylko firmy, które posiadają dodatkowo rosyjskie certyfikaty. Strona polska chce, by tak, jak zostało to uzgodnione podczas grudniowych rozmów z Gordiejewem, zakłady mogły wysyłać swoje produkty bez dodatkowych kontroli.

Podpisane 19 grudnia memorandum przez szefów służb weterynaryjnych Rosji i Polski: Siergieja Dankwerta i Ewę Lech przewiduje kontrole polskich zakładów, które chcą eksportować mięso na rynek rosyjski, przez rosyjskie służby weterynaryjne. Jak przewiduje memorandum, takie inspekcje będą przeprowadzane po przedstawieniu przez stronę polską stosownych wniosków. Proces atestacji zakładów mięsnych zainteresowanych eksportem mięsa i surowych produktów mięsnych będzie kontynuowany w 2008 r.

Ponadto strona rosyjska zastrzegła sobie w tym dokumencie, że mięso, które będzie trafiało na rosyjski rynek ma pochodzić bezpośrednio z zakładów atestowanych przez Rosjan w 2007 roku. W listopadzie i grudniu 2007 r. rosyjscy kontrolerzy sprawdzili kilkadziesiąt zakładów przetwórczych z branży przetwórstwa mięsa. W rezultacie atest na eksport mięsa i wyrobów mięsnych ma obecnie 69 polskich firm.

Zdaniem ministra, jeżeli Rosja uznaje atesty wydawane naszym zakładom przez polskie służby weterynaryjne, które dopuszczają je na jednolity rynek, to także na podstawie tych samych atestów zakłady te powinny mieć możliwość eksportu do Rosji. Dodał, że w Polsce nie ma już zakładów, które nie spełniałyby unijnych norm.

"Jeżeli po podpisaniu memorandum polsko-rosyjskiego, nadal nie wszystkie zakłady mogą eksportować, a Rosjanie oczekują kontroli, to widać, że to porozumienie jest niepełne" - uważa minister. Minister Sawicki zaznaczył, że będzie w tej sprawie rozmawiał z Gordiejewem w Berlinie.

Sawicki przyznał, że "Rosjanie mają prawo do kontroli, ale z tego prawa Gordiejew zrezygnował, oświadczając to na konferencji prasowej w Moskwie".


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę