EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Skup wieprzowiny z dopłatami

27 stycznia 2003

Już za kilka dni Agencja Rynku Rolnego uruchomi dopłaty do eksportu 44 tys. ton wieprzowiny – zapowiedział po spotkaniu z rolniczymi związkami minister rolnictwa Jarosław Kalinowski. Oprócz tego rząd planuje, że w pierwszym półroczu tego roku skupi interwencyjnie, aż 150 tys. ton wieprzowiny. A wszystkiemu jest winna kolejna świńska górka. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pogłowie trzody chlewnej pod koniec listopada wzrosło prawie o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zwiększenie dostawach do punktów skupu spowodowało spadek cen. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku, rolnicy za kilogram żywca otrzymywali ponad 4 zł, w listopadzie cena była już o 70 gr. niższa.

Podczas spotkania z Kółkami Rolniczymi wicepremier zapowiedział, że rząd zdejmie nadwyżkę z rynku i skupi 150 tys. ton wieprzowiny. Jak mówi Jarosław Kalinowski – takiej interwencji w historii ARR jeszcze nie było. Plan działań Agencji Rynku Rolnego Rada Ministrów zatwierdzi na jednym z pierwszych lutowych posiedzeń. Związkowcom pomysł podoba się, ale mają swoje uwagi. Naszą propozycją jest, aby cena w skupie interwencyjnym wynosiła nie mniej niż 3,30 zł/kg w klasie E i U – mówi Władysław Serafin.

Jednak rząd chce zatwierdzić niższe ceny interwencyjne, które w zależności od klasy wynosiłyby od 2,80 do 3,10 zł za kilogram żywca. Tymczasem dobiegają końca prace ministra rolnictwa i finansów nad rozporządzeniem wprowadzającym dopłaty do eksportu 44 tys. ton wieprzowiny. Chcemy to zrobić jak najszybciej. Sądzę, że albo jeszcze w tym tygodniu, albo na początku przyszłego tygodnia to rozporządzenie będzie już podpisane – zapowiada minister rolnictwa. Łączna wartość działań interwencyjnych na rynku mięsa wieprzowego w roku 2003 jest szacowana na około 400 mln zł.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę