aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skup wieprzowiny z dopłatami

27 stycznia 2003

Już za kilka dni Agencja Rynku Rolnego uruchomi dopłaty do eksportu 44 tys. ton wieprzowiny – zapowiedział po spotkaniu z rolniczymi związkami minister rolnictwa Jarosław Kalinowski. Oprócz tego rząd planuje, że w pierwszym półroczu tego roku skupi interwencyjnie, aż 150 tys. ton wieprzowiny. A wszystkiemu jest winna kolejna świńska górka. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pogłowie trzody chlewnej pod koniec listopada wzrosło prawie o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zwiększenie dostawach do punktów skupu spowodowało spadek cen. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku, rolnicy za kilogram żywca otrzymywali ponad 4 zł, w listopadzie cena była już o 70 gr. niższa.

Podczas spotkania z Kółkami Rolniczymi wicepremier zapowiedział, że rząd zdejmie nadwyżkę z rynku i skupi 150 tys. ton wieprzowiny. Jak mówi Jarosław Kalinowski – takiej interwencji w historii ARR jeszcze nie było. Plan działań Agencji Rynku Rolnego Rada Ministrów zatwierdzi na jednym z pierwszych lutowych posiedzeń. Związkowcom pomysł podoba się, ale mają swoje uwagi. Naszą propozycją jest, aby cena w skupie interwencyjnym wynosiła nie mniej niż 3,30 zł/kg w klasie E i U – mówi Władysław Serafin.

Jednak rząd chce zatwierdzić niższe ceny interwencyjne, które w zależności od klasy wynosiłyby od 2,80 do 3,10 zł za kilogram żywca. Tymczasem dobiegają końca prace ministra rolnictwa i finansów nad rozporządzeniem wprowadzającym dopłaty do eksportu 44 tys. ton wieprzowiny. Chcemy to zrobić jak najszybciej. Sądzę, że albo jeszcze w tym tygodniu, albo na początku przyszłego tygodnia to rozporządzenie będzie już podpisane – zapowiada minister rolnictwa. Łączna wartość działań interwencyjnych na rynku mięsa wieprzowego w roku 2003 jest szacowana na około 400 mln zł.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę