aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Sokołów SA: dynamiczny eksport wędlin

16 października 2003

Sokołów SA przewiduje, że zysk netto, jaki osiągnie na koniec 2003 r., będzie większy niż w 2002 r. Wówczas wyniósł on 3,7 mln zł. Wzrost przychodów na koniec tego roku może być większy niż prognozowane 9–10 proc.

– Sierpień i wrzesień to były dobre miesiące. Na koniec roku będzie lepiej niż w ubiegłym, trudno natomiast określić, w jakim stopniu. Bardzo wiele zależy od tego, jak rynek krajowy będzie się dalej rozwijał – powiedział rzecznik prasowy spółki Jerzy Majchrzak.
 
Wzrost przychodów ze sprzedaży może nawet przekroczyć prognozowane 9–10 proc. ze względu na kontrakt zawarty z Agencją Rynku Rolnego, która przygotowała program charytatywny dla potrzebujących. W 2002 r. przychody Sokołowa ze sprzedaży wyniosły 916 mln zł. Spółka prognozowała wcześniej, że w 2003 r. przychody wzrosną około 10 proc.
 
– W dalszym ciągu bardzo dynamicznie rozwija się eksport, który stanowi obecnie 15 proc. przychodów ze sprzedaży. Większość naszej produkcji trafia do krajów Unii Europejskiej. Również dobrze przebiega nasz powrót na rynek amerykański z szynką w puszkach. Chcemy też wrócić na rynek rosyjski – powiedział J. Majchrzak.
 
Na początku 2003 r. eksport stanowił około 10 proc. przychodów spółki ze sprzedaży. Przed załamaniem się rynku rosyjskiego w 1998 r. było to około 30 proc. Obecnie Sokołów dąży do tego, by udział eksportu w przychodach stanowił maksymalnie 20–25 proc. Sokołów jest liczącym się w Europie Środkowo–Wschodniej producentem mięsa i jego przetworów.
 
Ma około 20–procentowy udział w polskim rynku produkcji mięsa i wyrobów mięsnych. Głównymi akcjonariuszami spółki są: Ruokatalo Oyj ( 16,1 proc. głosów na WZA), Conrad Jacobson GmbH ( 11,48 proc. głosów), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ( 10,98 proc. głosów), Lantbrukarnas Ekonomi AB (z podmiotami zależnymi ł0,04 proc. głosów) oraz zależne od Sokołowa SA Sokołów–Invest i Koło–Bis (razem 10 proc. głosów).


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę