aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świnia mniej warta

21 października 2003

Huśtawka cenowa znów opadła do poziomu irytacji rolników. Krótko była w górze świńska huśtawka cenowa. Rolnicy, którzy nie zdążyli sprzedać świń po satysfakcjonujących ich cenach, teraz się irytują, że produkcja znów się stała nieopłacalna. Zarzuca się Agencji Rynku Rolnego nietrafioną interwencję, a konsumentom brak apetytu na wieprzowinę.

Świńska huśtawka cenowa była w górze od połowy sierpnia nawet nie do końca września. Rolnikom w Wielkopolsce płacono wtedy około 3,60 do 3,70 złotych za kilogram żywej świni. To były ceny, które przynajmniej jeśli nie dawały zysku to chociaż pozwalały na zwrot poniesionych nakładów. 
 
Konsumenci zaczęli się obawiać, że ulubiony schabowy będzie zajmował na talerzu coraz mniej miejsca. A i tak nie wszystkich stać na wieprzowinę; we wrześniu dało się to odczuć szczególnie, bo sporą część budżetów rodzinnych trzeba było przeznaczyć na zakupy związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Popyt więc zmalał, a to musiało zahamować zwyżkę cen, a nawet doprowadzić do jej obniżenia. 
 
Są i inne przyczyny tego, że świńska huśtawka cenowa opadła nagle i niepokojąco nisko. 
 
Niefortunnie zainterweniowała Agencja Rynku Rolnego, sprzedając mięso ze swoich zapasów za wcześnie i w zbyt dużej ilości uważa Romuald Buczkowski, dyrektor biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 
 
W ubiegłym tygodniu rolnikom w Wielkopolsce płacono za kilogram żywej świni od 2,90 do 3,20 złotych. To są ceny, które nie dają opłacalności produkcji. Od ostatniego tygodnia września świnia stała się o jedną czwartą mniej warta. 
 
Agencja Rynku Rolnego, której magazyny są zapchane mięsem, więc je chętnie sprzedaje, wstrzymała jednak interwencję, dzięki czemu spadek cen został zahamowany. W piątek lekko poszły one w górę, ale jeszcze za mało, żeby uspokoić rolników. Na zbyt wiele nie mogą zresztą liczyć, bo nadal mamy nadwyżkę podaży świń nad popytem. 
 
Według fachowców podaż wieprzowiny będzie się zmniejszać od nowego roku, a wtedy ceny znów pójdą w górę. Jak wysoko? To już będzie uzależnione od sytuacji na rynku wieprzowiny w krajach unijnych.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę