Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Tanieją tuczniki

9 sierpnia 2004

Między innymi z powodu protestu weterynarzy wolnej praktyki, którego początek zaplanowano na dziś, ceny skupu tuczników spadają. W niektórych punktach świń w ogóle nie kupują.

W miniony piątek za kilogram tucznika zakłady Polmeat w Brodnicy płaciły 4,30–4,40 zł. Na dziś przewidziano stawki o 20 gr niższe. Ceny spadają, bo zbyt zamarł, no i nie bijemy tylu świń, co zwykle – tłumaczył w piątek Krzysztof Wiśniewski, dyrektor ds. skupu w brodnickich zakładach, które zmniejszyły zakupy także z powodu protestu weterynarzy. W zakładach boją się, że nie będzie komu badać zwierząt i mięsa.

W poniedziałek w ogóle nie będzie u nas uboju – powiedział Marek Langowski, dyrektor Zakładów Mięsnych MAT w Czerniewicach. W razie przedłużenia protestu grożą nam przestoje.

Tłumaczyliśmy przedstawicielom branży mięsnej, że lepiej, aby mieli w nas przyjaciół, a nie wrogów – stwierdził Julian Kruszyński, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Stowarzyszeń Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki. Jest nam bardzo przykro, że protest odbije się też na rolnikach, ale nie mamy innego wyjścia. Rozmowy z ministrem Pilarczykiem niczego nie dały. Odstępując od wykonywania wszystkich czynności zleconych przez inspekcję weterynaryjną, na straty materialne narażamy także siebie.

Dziś o godz. 9 lekarze będą manifestować swoje niezadowolenie przed ministerstwem rolnictwa.

Powodów spadku cen żywca wieprzowego jest jednak więcej. – Windowanie ceny i jej wahania sprzyjają importowi – stwierdził Langowski. Przodki duńskie wypierają nasze mięso. Dla wielu klientów jest ono za drogie. Ceny spadają także z powodu wejścia na rynek agencyjnych półtusz.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...

W ostatnich tygodniach branża mięsna, a szczególnie hodowcy trzody chlewnej, są ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę