aaa_TSW_2023
CTR_2023

Trujące tuczarnie

28 lutego 2005

Truciciele - tak można nazwać połowę przemysłowych tuczarni świń działających na Pomorzu. Bo aż połowa nie spełnia unijnych norm ochrony środowiska, przez co zagraża nie tylko środowisku, ale i naszemu zdrowiu. Główny inspektor sanitarny wydał polecenie zamknięcia takich ferm. Ale chociaż wszczęto stosowne procedury - to tak łatwo problemu rozwiązać się nie da.

Przemysłowe tuczarnie świń produkują hektolitry gnojowicy; wylewana na pola zanieczyszcza glebę i wody gruntowe. Od stycznia fermy bez szczelnych zbiorników i programu zagospodarowania odchodów nie powinny funkcjonować. Na razie nie zamknięto żadnej spośród 180 istniejących w Polsce ferm, mimo, że tylko kilkanaście ma unijne zezwolenia. W Zachodniopomorskiem Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska powinna zamknąć 12 ferm. Zdaniem Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, fermy wcale nie znikną i będą dalej zatruwać środowisko.

Także rolnicy indywidualni będą się musieli przystosować do unijnych norm ochrony środowiska. Każdy hodowca świń ma do końca 2008 roku wybudować szczelny zbiornik na obornik - będzie to refundowane z funduszy europejskich. Rolnikom, którzy nie spełnią norm - grozi utrata dopłat bezpośrednich, a nawet zamknięcie gospodarstwa.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę