Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Tuczniki na zapisy

24 listopada 2003

Żeby sprzedać tucznika w skupie interwencyjnym trzeba się wcześniej zapisać i odczekać średnio tydzień - tak jest w wielu zakładach mięsnych w Kujawsko-Pomorskiem. Pewnie byłoby lepiej, gdyby wszystkie firmy, które podpisały umowy z Agencją Rynku Rolnego, ten skup rozpoczęły

Jak tak dalej pójdzie, to producenci żywca zablokują drogi – powiedziała nam rolniczka z gm. Bukowiec. – Skup interwencyjny miał nam pomóc, ale na razie grudziądzkie zakłady nie kupują dla agencji, a do Giganta w Szubinie trudno się dostać. 

W Gigancie przyznają, że aby oddać świnie w skupie interwencyjnym, trzeba się wcześniej zapisać. Wczoraj układano listę na 29 listopada. 

Nie wyrabiamy się – stwierdził Roman Zalewski, właściciel zakładu w Morawach. – Uzgadniamy z rolnikami terminy przyjęć. Staramy się najpierw odbierać świnie, które są cięższe. W Morawach przyjmowali wczoraj zapisy na 27 i 28 bm. Niektórym zakładom szybko skończyły się limity, ale skupu nie wstrzymano. Rozmawiałem już z agencją i dowiedziałem się, że limity będą odnawialne – uspokajał Zalewski. 

Telefony do firm 
We wtorek pracownicy bydgoskiego oddziału ARR obdzwonili wszystkie firmy, z którymi podpisano umowy.  Otrzymaliśmy informacje, że oprócz grudziądzkich zakładów wszystkie już skup rozpoczęły – stwierdziła Wiesława Maj z ARR. 
Wczoraj sami zadzwoniliśmy do kilku firm. W zakładach w Kazankach dowiedzieliśmy się, że skup jeszcze nie ruszył. Trzeba poczekać dzień albo do poniedziałku. Świnie można odstawiać, ale za kilogram w wadze żywej zapłacą 3,10 zł z VAT. W Skurgwach koło Rogóźna informowali, że skup interwencyjny prowadzą. Na pytanie, kiedy można przywieźć tuczniki, by sprzedać je dla agencji, pracownik odpowiedział: - Skup ruszy od przyszłego tygodnia. Na razie można sprzedać żywiec po 3,10 plus VAT. 

Woj. kujawsko-pomorskie z puli ponad 14 tys. ton na interwencję w całej Polsce dostało na razie 10 proc. Wystąpiliśmy już o dodatkowy limit – dodaje Wiesława Maj.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...

W ostatnich tygodniach branża mięsna, a szczególnie hodowcy trzody chlewnej, są ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę