Unijne standardy zmorą zakładów mięsnych i mleczarni

5 listopada 2003

Zaledwie 170 zakładów przetwórstwa mięsa i mleka – na ogólną liczbę 3,5 tys. – jest przystosowanych do unijnych standardów sanitarnych i weterynaryjnych – poinformował w sejmie minister rolnictwa, który powtórzył także, że te przetwórnie, które nie zdążą na czas zmodernizować się, będą zamykane. W efekcie pracę może stracić nawet 12 tys. osób.

Mimo tego, że podczas przedstawiania informacji na temat stanu przygotowań polskich przetwórców żywności sale sejmowe świeciły pustkami, dyskusja była bardzo żywa. Takie emocje wzbudziły dane z resortu rolnictwa, z których jasno wynika, że branżę mleczarską i mięsną przed 1 maja 2004 roku czeka jeszcze bardzo dużo pracy.

Na integrację z Unią Europejską przygotowanych jest zaledwie 170 firm. Do 1 maja przyszłego roku prace modernizacyjne ma zakończyć około 1800 zakładów. Z kilkuletnich okresów przejściowych skorzysta prawie 400 firm. To co najbardziej niepokoiło posłów to los ponad 1800 zakładów z kategorii C, którym w dniu wejścia do Unii grozi wstrzymanie produkcji.

Krytyczne wstąpienia posłów spotkały się z równie ostrą reakcją ministra rolnictwa, który podkreślił, że zamykane będą tylko te zakłady, które nie dokonują żadnych modernizacji w celu spełnienia podstawowych wymogów Unii.

Ministerstwo Rolnictwa zaprzeczyło także zarzutom niektórych posłów jakoby zamknięcie wszystkich zakładów kategorii C doprowadziło do wzrostu bezrobocia o 100 tys. osób. Ministerstwo Rolnictwa zapewniło także, że do dnia akcesji polskie prawo weterynaryjne będzie w pełni dostosowane do unijnych przepisów. Z pięciu zasadniczych ustaw tylko jedna wciąż jest w trakcie uzgodnień w rządzie. Reszta albo już obowiązuje, albo jest już w sejmie.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę