Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

USA: Kolejne krowy podejrzane o BSE pójdą pod nóż

12 stycznia 2004

Ubój kolejnych 130 krów ze stanu Washington zapowiedziało ministerstwo rolnictwa USA. To właśnie w tym stanie tuż przed świętami u jednej z krów stwierdzono BSE. Był to pierwszy w Stanach Zjednoczonych przypadek wykrycia tej groźnej również dla ludzi choroby.

130 krów, które powędruje do rzeźni, pochodzi ze stada w Mabton, żywionego w podobny sposób, jak krowa, u której stwierdzono gąbczaste zwyrodnienie mózgu. Zwierzęta te prawdopodobnie żywione były kiedyś paszą z tego samego źródła co zwierzę zarażone, bowiem przed kilku laty należały do tego samego stada w stanie Alberta w Kanadzie - wyjaśniał Ron DeHaven, główny weterynarz USA.

Pół roku przed znalezieniem pierwszego przypadku w USA, wykryto chorą na BSE krowę w kanadyjskim stanie Alberta. Powiązania między obydwoma przypadkami są bardzo prawdopodobne, ale jeszcze nie potwierdzone.

Ubite bydło zostanie dokładnie przebadane, a następnie zniszczone. Nic z tego co pozostanie po nich nie przedostanie się do ludzkiego łańcucha pokarmowego - zapewniał doktor Ron DeHaven.

Przypomnijmy. Ogłoszone 23 grudnia odkrycie przypadku choroby szalonych krów w stanie Washington spowodowało wstrzymanie importu amerykańskiej wołowiny i bydła; gwałtownie spadły również ceny wołowiny na rynku wewnętrznym. Straty – jak szacują eksperci - mogą sięgnąć 3,2 mld dol. rocznie.

Kilka lat wcześniej prawdziwa epidemia BSE wybuchła w Wielkiej Brytanii. Aby ją opanować trzeba było wybić i zniszczyć kilka milionów sztuk bydła.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę