Walka o żywiec wieprzowy

27 czerwca 2003

Na rynku rozgorzała prawdziwa walka o żywiec. Najdrożej jest w centrum kraju i w Wielkopolsce, gdzie ceny w punktach skupu dochodzą do 3,50 zł za kilogram, nieco taniej jest w woj. lubelskim, najtaniej w świętokrzyskim. Ale tam wyjątkiem są duże zakłady mięsne, które za tuczniki w klasie E płacą 3,60 zł. Jeszcze droższy jest żywiec z wyspecjalizowanych ferm.

Kto ma dobre kontrakty, i nie chce ich stracić musi przebijać cenę aby zdobyć towar, inni rezygnują z eksportu. Trudno się dziwić, że teraz tuczników brakuje, skoro przez ostanie miesiące do skupu trafiało tak dużo loch jak nigdy wcześniej – mówią przetwórcy. A od stycznia cały czas trwał skup agencyjny. Kto nie ma zapasów zbóż ograniczył produkcję.
 
Jeśli agencja nie zdecyduje się przeznaczyć swoich zapasów na krajowy rynek, to lipiec i sierpień będą tragiczne – komentują eksperci.
 
Wciąż tanie prosięta to pewna oznaka barku zainteresowania zwiększaniem hodowli. Na targowiskach parę można kupić za 80 zł tak niskich cen nie było od kilku lat.
 
Chwiejność rynku to nasza specjalność. Z rosnących ceny żywca zadowoleni są rolnicy, teraz bez trudu udaje im się sprzedać tuczniki po 3,30 zł za kilogram – i to często niezależnie od jakości.


POWIĄZANE

W zwszłym tygodniu Polskie spółki wstrzymały produkcję nawozów azotowych tłumacz...

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę