aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Walka z czasem

22 lipca 2003

Na 199 kujawsko-pomorskich zakładów przetwarzających czerwone mięso aż 80 znalazło się w kategorii C, co oznacza, że nie spełniają i prawdopodobnie nie będą spełniać wymogów unijnych.

Zakładów przetwórczych już spełniających unijne normy jest niewiele. W naszym województwie na 199 zakładów przerabiających mięso czerwone tylko 4 spełniają unijne normy, 111 obiecało, że dostosuje się do dnia akcesji, 5 wystąpiło o okres przejściowy na dostosowanie (do 31 grudnia 2007 r.), a aż 80 do tej pory nie zrobiło nic, żeby mogły produkować na wspólny europejski rynek. Podobnie wyglądają zakłady przerabiające drób: na 18 w naszym województwie 3 spełniają unijne normy, 12 będzie spełniać do dnia akcesji, a 3 nic w tej sprawie nie zrobiły. Na 16 zakładów rybnych 2 spełniają unijne wymagania, 4 dostosują się do 1 maja 2004 r., a 10 nie wdrożyło procedur dostosowawczych. Na 33 mleczarnie 4 mogą już produkować na unijny rynek, 8 dostosuje się w ciągu niespełna roku, 5 wywalczyło okresy przejściowe (do 31 grudnia 2006 r.), a 16 na razie ignoruje Unię. Lepiej jest z chłodniami - na osiem 2 spełniają normy, 6 będzie spełniać do dnia akcesji. 

Zdążą, nie zdążą?
Do tej pory Unia Europejska przyznała okresy przejściowe 439 zakładom w kraju, ale już wiadomo, że 236 zakładów z grupy B1 nie zdąży z dostosowaniem do dnia akcesji. Te firmy chcą wywalczyć okres przejściowy. Do 30 czerwca do ministerstwa rolnictwa wpłynęło ok. 800 wniosków od zakładów przetwórczych z całej Polski o okresy przejściowe w dostosowaniu do unijnych norm weterynaryjnych. O tym, czy skorzystają z ulgi zdecyduje Komisja Europejska. W Kujawsko-Pomorskiem z wnioskiem o przyznanie okresów przejściowych wystąpiło 10 zakładów z kategorii B1 i C (7 mięsnych i 3 mleczarnie). Nie zdradzę nazw tych firm, dopóki nie otrzymają zgody na okres przejściowy – powiedziała "Pomorskiej" Bogumiła Mikołajczak, kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii. – Realizacja harmonogramów działań dostosowawczych w zakładach grupy B1 i B2 jest kontrolowana na bieżąco – zapewnia dr Mikołajczak. – Do końca grudnia 2003 roku inspekcja weterynaryjna skontroluje wszystkie zakłady z kategorii B1. Harmonogram działań dostosowawczych jest tam zrealizowany w 70 procentach. 

18 procent w klasie I
Okazuje się, że znacznie większy problem z dostosowaniem się do wymogów unijnych będą miały nasze gospodarstwa mleczarskie. Na 9,5 tys. gospodarstw o tej specjalności aż 3,5 tys. wystąpiło o przyznanie okresu przejściowego, w którym nie całe mleko produkowane przez te gospodarstwa będzie w klasie ekstra. Część będzie w klasie I, której w UE się nie skupuje. Na razie w naszym województwie 82 proc. skupowanego mleka ma klasę ekstra.

Jednocześnie trwają unijne kontrole w naszych przetwórniach i gospodarstwach. Na początku trochę się tym stresowaliśmy, ale zdążyliśmy się przyzwyczaić. Co miesiąc mamy kilka kontroli – mówi dr Mikołajczak. – Inspektorzy nie mają większych uwag do naszego województwa, a ich stosunek do nas też się zmienił i już nie uważają, że w Polsce białe niedźwiedzie biegają po ulicach. 

W sierpniu kontroli nie będzie, ponieważ jest to miesiąc przeznaczony w UE na urlopy. 


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę