Advertisement

Ceny drobiu nie spadają

9 października 2003

Wygląda na to, że po okresie obniżek, ceny drobiu na razie zatrzymały się na poziomie 2,60-2,80 zł za kilogram brojlera. Natomiast ceny na indyki nadal utrzymują się na dobrym poziomie.

Wiadomość tylko częściowo dobra, bo zatrzymanie spadku cen oznacza tylko powstrzymanie eskalacji strat – według  hodowców produkcja nadal plasuje się 40 gr. poniżej kosztów produkcji. Właściciele kurników próbowali ograniczyć sprzedaż kurczaków, przedłużając tucz, aby tylko wymusić podwyżki. Trudno wytłumaczyć skąd nadal tak niskie ceny, skoro kurczaków wcale nie jest dużo – mówią hodowcy. A ubojnie same zabiegają o towar.

Za kurczaka hodowcy otrzymywali w ostatnim tygodniu:

województwo cena (zł/kg)
mazowieckie 2,70
małopolskie 2,60
opolskie 2,70-2,80
pomorskie 2,70-2,80

Drobiarze obawiają się czy tym razem nie trafi do nas legalny ale tani import np. z Brazylii. Na razie kontyngenty zarówno z krajów WTO jak i z Unii są niewykorzystane. Ostatni statek z amerykańskim drobiem przeznaczonym dla Łotwy, Mołdawii i Kazachstanu rozładowywany był w naszym porcie 2 tygodnie temu. Importerzy nie sprowadzają do Polski drobiu, bo przy niskich cenach na krajowym rynku i słabym kursie złotówki jest to zupełnie nieopłacalne.

Natomiast nadal utrzymują się wysokie ceny na indyki. Indyczki skupowane są średnio po 4,50 zł za kilogram, indory po 4,80 zł.


POWIĄZANE

W tym sezonie występowania wirusa grypy ptaków najbardziej poszkodowanym krajem ...

W Wielkiej Brytanii systematycznie rośnie popyt na jaja konsumpcyjne pochodzące ...

Władze chińskie zamknęły targowiska drobiowe w dwóch miastach po tym, jak wykryt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę