EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Drobiarze walczą o konkurencyjność

5 czerwca 2006

Ponad 300 osób wzięło udział w X Międzynarodowym Sympozjum producentów drobiu i jaj. Na konferencji zostało podpisane porozumienie pomiędzy organizacjami drobiarskimi z Węgier, Czech, Słowacji i Polski. W ratyfikowanym dokumencie organizacje zwróciły się do Komisji Europejskiej o przesunięcie terminu wdrażania dyrektywy unijnej, która jest niekorzystna dla drobiarzy z nowych krajów członkowskich UE. Dyrektywa nakazuje likwidację chowu klatkowego kur nieśnych do roku 2012.

Producenci jaj konsumpcyjnych twierdzą, że jest to zbyt krótki okres, a zastosowanie się do dyrektywy spowoduje gwałtowny spadek produkcji jaj oraz znacznie podniesie koszty produkcji. W dalszej konsekwencji wzrosną ceny jaja spożywczego, a części ferm grozi wręcz bankructwo. W przyjętej międzynarodowej rezolucji wysunięty został postulat o przesunięcie tego okresu do roku 2020. Jednym z najważniejszych argumentów jest fakt, że producenci mają zaciągnięte długoletnie kredyty inwestycyjne ( jeszcze z przed przystąpienia do UE), których terminy spłaty przypadają niejednokrotnie na rok 2025. Drobiarze zaciągali kredyty m.innymi na zakup klatek dla kur nieśnych. Na sympozjum podkreślano, że producenci stracą konkurencyjność, a na ich miejsce wejdą kraje spoza UE, w których kwitnie właśnie chów klatkowy.

W kuluarach dało się słyszeć głosy, że należy walczyć o poprawę koniunktury i efektów ekonomicznych produkcji jaj spożywczych. Dobrze, zatem się stało, że środowisko drobiarskie z kilku krajów będzie walczyło wspólnie o zmianę niekorzystnych zapisów wspomnianej dyrektywy unijnej. Rekordowa frekwencja dowodzi, że jak nigdy całe środowisko drobiarskie widzi potrzebę jeszcze większej integracji, bo tylko wspólne działania mogą zapobiegać niekorzystnym zjawiskom ekonomicznym. Tak liczna obecność na sympozjum, świadczy o determinacji drobiarzy w walce o równe szanse i poprawę konkurencyjności!

Należy podkreślić, że sympozjum było bardzo dobrze zorganizowane, a ciekawe wykłady dotyczące technologii produkcji, opakowań, genetyki, warunków weterynaryjnych, środków pomocowych UE i zagadnień prawnych cieszyły się niemal 100% frekwencją.

Organizatorami sympozjum byli:
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu, Big Dutchman sp. z o.o., Polskie Fermy Grupa Producentów sp z o.o., Hartmann Polska sp. z o.o., Lohmann Tierzucht GmbH Opol-Drob Opole sp z o.o.

   
    >/a>
   


POWIĄZANE

Dbając o dietę swojej rodziny zawsze korzystaj z rzetelnych źródeł informacji Te...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, cyklicznie prezentuje najważniesze wydar...

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę