aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KOLIBAKTERIOZA (Colibacteriosis)

19 czerwca 2002

Przyczyna
Chorobę wywołują patogenne serotypy E. coli.

Źródła i drogi zakażenia
Drogą zakażenia jest układ oddechowy oraz przewód pokarmowy, a źródłem zarazka jest zanieczyszczona bakteriami woda, karma, sprzęt itp. E. coli powoduje również zamieranie zarodków.

Wrażliwy gatunek
Kury, indyki, kaczki i inne gatunki drobiu oraz liczne gatunki ptaków.

Objawy kliniczne
Wybuchowi choroby sprzyjają nieodpowiednie warunki mikroklimatyczne, nadmierne zagęszczenie ptaków i błędy w chemioterapii.
U brojlerów choroba przebiega z objawami zapalenia układu oddechowego i pokarmowego. Występuje osowiałość duszność, charczenia, biegunka, kał jest barwy brązowo żółtej lub białej. U niosek obniża się nieśność i pojawiają się jaja z wadliwą skorupą.

Objawy sekcyjne
Powiększenie wątroby i śledziony. Narządy te są bardzo silnie przekrwione, a w wątrobie stwierdza się obecność żółtozielonych ognisk. Najbardziej charakterystyczne zmiany to włóknikowe zapalenie worka osierdziowego, torebki wątroby i śledziony, worków powietrznych i otrzewnej. W jelitach stwierdza się stan zapalny błony śluzowej. U niosek zmiany zapalne dotyczą układu rozrodczego: jajnika i jajowodu.

Leczenie i zapobieganie
Skuteczna chemioterapia musi opierać się na wynikach badania bakteriologicznego. Obserwuje się duże zróżnicowanie wrażliwości izolatów E. coli w stosunku do antybiotyków i chemioterapeutyków stosowanych w terapii choroby.
Program profilaktyki choroby u brojlerów zakłada prowadzenie szczepień w stadach rodzicielskich. Uodpornione nioski przekazują przeciwciała matczyne, które zabezpieczają ptaki przed zachorowaniem w pierwszych tygodniach życia.

Spis treści

 

 


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę