Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

KOLIBAKTERIOZA (Colibacteriosis)

19 czerwca 2002

Przyczyna
Chorobę wywołują patogenne serotypy E. coli.

Źródła i drogi zakażenia
Drogą zakażenia jest układ oddechowy oraz przewód pokarmowy, a źródłem zarazka jest zanieczyszczona bakteriami woda, karma, sprzęt itp. E. coli powoduje również zamieranie zarodków.

Wrażliwy gatunek
Kury, indyki, kaczki i inne gatunki drobiu oraz liczne gatunki ptaków.

Objawy kliniczne
Wybuchowi choroby sprzyjają nieodpowiednie warunki mikroklimatyczne, nadmierne zagęszczenie ptaków i błędy w chemioterapii.
U brojlerów choroba przebiega z objawami zapalenia układu oddechowego i pokarmowego. Występuje osowiałość duszność, charczenia, biegunka, kał jest barwy brązowo żółtej lub białej. U niosek obniża się nieśność i pojawiają się jaja z wadliwą skorupą.

Objawy sekcyjne
Powiększenie wątroby i śledziony. Narządy te są bardzo silnie przekrwione, a w wątrobie stwierdza się obecność żółtozielonych ognisk. Najbardziej charakterystyczne zmiany to włóknikowe zapalenie worka osierdziowego, torebki wątroby i śledziony, worków powietrznych i otrzewnej. W jelitach stwierdza się stan zapalny błony śluzowej. U niosek zmiany zapalne dotyczą układu rozrodczego: jajnika i jajowodu.

Leczenie i zapobieganie
Skuteczna chemioterapia musi opierać się na wynikach badania bakteriologicznego. Obserwuje się duże zróżnicowanie wrażliwości izolatów E. coli w stosunku do antybiotyków i chemioterapeutyków stosowanych w terapii choroby.
Program profilaktyki choroby u brojlerów zakłada prowadzenie szczepień w stadach rodzicielskich. Uodpornione nioski przekazują przeciwciała matczyne, które zabezpieczają ptaki przed zachorowaniem w pierwszych tygodniach życia.

Spis treści

 

 


POWIĄZANE

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę