aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe zadanie dla jajek

25 czerwca 2004

Wiele białek, niezbędnych do leczenia ciężkich ludzkich chorób jest dziś produkowana przez zwierzęta i rośliny transgeniczne. Niezbędną do leczenia cukrzycy insulinę pracowicie syntetyzują zmodyfikowane genetycznie bakterie, wciąż trwają też badania, mające na celu wydajną produkcję zwierząt, wydzielających cenny hormon wzrostu, interferon i inne biofarmaceutyki do mleka.

Jest też druga, obiecująca opcja: stworzenie transgenicznych kur, które mogłyby te cenne leki... składać w jajkach. Takie rozwiązanie przyniosłoby wiele korzyści: wnętrze jajka jest sterylnym i bezpiecznym opakowaniem dla dodatkowego białka, produkcja jajek jest tania i przewidywalna, a kury, w przeciwieństwie do większych zwierząt, szybko się mnożą i łatwiej je utrzymać w wolnym od bakterii otoczeniu.

Na przeszkodzie w hodowli specjalnie zaprojektowanych kur stoi jednak biologia - cykl rozwojowy ptaków utrudnia uzyskanie zwierząt transgenicznych. Niezrażeni tymi problemami badacze z Katedry Biotechnologii Zwierząt Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy podjęli badania, które zaowocowały powstaniem kurzych chimer - organizmów, w których część komórek pochodziła nie od pierwotnego kurzego zarodka, lecz od dołączonego do niego drugiego organizmu. Większość powstały podczas badań chimer była zdrowa, a cześć z nich przekazywała nowonabyte geny swemu potomstwu. Dalsze badania biologów z Bydgoszczy będą się koncentrowały na doprowadzeniu do produkcji wprowadzonych chimerom białek bezpośrednio w jajowodzie kur.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę