aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Uzasadnienie

3 stycznia 2003

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 5 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. nr 66, poz. 752, z 2001 r. nr 29, poz. 320, nr 123, poz.1350 i nr 129, poz.1438 oraz z 2002 r. nr 112, poz. 976).

Dotychczas szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu wylęgu drobiu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy wylęgu drobiu i narybku (Dz. U. z 1999 roku nr 3, poz. 26). W związku ze zmianą brzmienia upoważnienia warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu wylęgu ryb zostaną uregulowane odrębnym rozporządzeniem wraz z warunkami przy hodowli ryb, skorupiaków i mięczaków, na podstawie art. 5 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt. 7a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Prace nad projektem tego rozporządzenia są prowadzone równolegle z pracami nad niniejszym projektem.

W niniejszym projekcie rozporządzenia określono warunki lokalizacyjne, techniczne, sanitarne i organizacyjne, których zapewnienie przez podmiot prowadzący wylęg drobiu jest niezbędne dla zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się chorób drobiu, w tym objętych obowiązkiem zwalczania.

Przepisy zawarte w § 1-3 projektu rozporządzenia określają w szczególności lokalizację zakładu wylęgu drobiu, rodzaje i układ pomieszczeń w zakładzie wylęgu drobiu oraz niezbędne wymagania techniczne tych pomieszczeń.

W § 4 projektu rozporządzenia określone zostały wymagania dla jaj wylęgowych, które przeznacza się do wylęgu w zakładzie, a w § 4-8 inne niezbędne z punktu widzenia epizootycznego wymagania, w tym dotyczące personelu w zakładzie wylęgu, stanu sanitarnego zakładu zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku do rozporządzenia oraz prowadzonej dokumentacji.

Przepisy projektu rozporządzenia zgodne są z wymaganiami dla zakładów wylęgu drobiu określonymi w Dyrektywie Rady Wspólnoty Europejskiej 90/539/EEC z dnia 15 października 1990 roku w sprawie warunków sanitarno-weterynaryjnych handlu drobiem i jajami wylęgowymi w ramach Wspólnoty i w imporcie tych produktów do krajów trzecich.

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem konsultacji z organizacjami hodowców drobiu, Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy Weterynarii, Inspekcji Weterynaryjnej oraz NSZZ Solidarność Pracowników Weterynarii. 

Regulacje zawarte w projekcie rozporządzenia nie mają wpływu na rynek pracy, konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki oraz sytuacje regionów.

Wejście w życie rozporządzenia, nie spowoduje skutków budżetowych. Nadzór nad przestrzeganiem warunków weterynaryjnych, określony rozporządzeniem będzie sprawowany przez Inspekcję Weterynaryjną w ramach środków przewidzianych ustawą budżetową.

Opracowano w Departamencie Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę