aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z myślą o hodowcach drobiu

19 grudnia 2007
W związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków zarażonych wirusem podtypu H5Nlw powiecie płockim podjęto szereg niezbędnych działań. Uruchomione zostały wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego. Zabezpieczono fermy drobiu podejrzanego o zakażenie oraz rzeźnie, gdzie dokonano uboju drobiu pochodzącego z gospodarstw w których wykryto chorobę.

Wyznaczono i oznakowano obszary zapowietrzone (o promieniu 3 km) oraz zagrożone (o promieniu 10 km ) wokół ognisk choroby oraz dokonano wyceny ptaków, które zostały uśpione i zutylizowane. Wszystkie te działania mają na celu zabezpieczenia przed rozprzestrzenieniem się wirusa. Hodowcy drobiu, których stada w strefie zagrożonej zostały zlikwidowane z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej, otrzymają odszkodowania.
Zdaniem samorządu rolniczego w działaniach tych jednak  zapomniano o rolnikach, właścicielach ferm spoza obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.
-Obecnie ogromnym problemem jest sytuacja hodowców żywca drobiowego z pięciu powiatów. Wszystko z powodu decyzji Komisji Europejskiej. która wprowadziła zakaz eksportu polskiego drobiu z powiatów: płockiego, sierpeckiego. gostynińskiego, włocławskiego i lipnowskiego. Zakaz wszedł w życie w poniedziałek 3 grudnia br. i ma obowiązywać przez 30 dni. Pomimo tego, że drób i mięso z wyliczonych powiatów (z wyłączeniem strefy zapowietrzonej i zagrożonej) mogą trafiać do sprzedaż w Polsce ubojnie odmawia przyjęcia zakontraktowanego żywca w obawie przed trudnościami ze
Sprzedażą surowca . Rolnicy są bezradni, ponieważ w kurnikach mają drób, który już od kilku dni powinien trafić do ubojni – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych  
Dlatego też  KRIR w  imieniu rolników – hodowców drobiu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań  w zakresie uruchomienia „skupu interwencyjnego" i uboju drobiu z ferm drobiu z powiatów: płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego, włocławskiego i lipnowskiego. Jak podkreśla Wiktor Szmulewicz  jeżeli ten skup nie zostanie uruchomiony w trybie pilnym to brojlery będą padać i rolnicy poniosą ogromne straty finansowe.
Zdaniem samorządu rolniczego wszystkim rolnikom, których dotkną bezpośrednio lub pośrednio skutki ptasiej grypą należy udzielić maksymalnej pomocy ze strony Państwa. Jeżeli ubojnie i przetwórnie nie chcą odebrać zakontraktowanego żywca to ostatecznie te stada drobiu powinny być z nakazu usypiane i utylizowane a rolnicy powinni otrzymać odszkodowania wg wyceny rzeczoznawców.



POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę