Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Gruda

19 czerwca 2002

Gruda jest wypryskiem, który umiejscawia się zazwyczaj w skórze palców kończyn tylnych, rzadziej przednich. Choroba występuje głównie u bydła żywionego przez dłuższy czas wywarem ziemniaczanym lub skiełkowanymi ziemniakami.

Zmiany występują w skórze palców zazwyczaj w zgięciu pęcinowym. Niekiedy sięgają do stawów stępowych lub nadgarstkowych, a w ciężkich przypadkach mogą obejmować skórę całych kończyn, a nawet wymienia i brzucha.
W początkowym okresie choroby skóra jest obrzękła i zaczerwieniona, o nastroszonych włosach. Pojawiają się pęcherzyki, które szybko pękają i sączą się, pozostawiając po sobie czerwone plamki. Potem wysięk wysycha i na skórze tworzą się strupy oraz popękane bruzdy.
Zwierzęta przebierają kończynami. W trakcie ruchu ich krok jest drobny i zdradzający ból. Wydajność mleka jest zmniejszona. Na skutek wtórnego zakażenia często powstają powikłania w postaci ropni i ropowicy lub rozległej martwicy skóry. Chorobie często towarzyszą biegunki oraz objawy ogólne.
Jeżeli pierwotna przyczyna nie zostanie usunięta, powstają ciężkie powikłania w postaci zapalenia pochewek ścięgnowych, ropnego zapalenia stawów lub ropnicy.

Wyprysk lub mniej nasilone zapalenie skóry palców występuje również przy nadmiernym żywieniu bydła makuchami, wysłodkami lub paszami wysoko-białkowymi.

Zmiana żywienia, polegająca na usunięciu paszy będącej przyczyną powstawania choroby, powoduje wyleczenie w ciągu 4-8 tygodni. Zwierzętom należy zapewnić higieniczne warunki legowiska (czysta i miękka ściółka).
Leczenie miejscowe polega na wymyciu zmienionej skóry ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub łagodnie działającego środka antyseptycznego. Po usunięciu rozmiękłych strupów i osuszeniu, skórę powleka się maścią tranową lub cynkową.
Powikłane przypadki wymagają specjalnego leczenia, w którym na pierwszym miejscu stosowane są środki przeciwbakteryjne podawane miejscowo i ogólnie.

Źródło: "Choroby bydła" - praca zbiorowa pod redakcją prof.dr H.Janowskiego, prof.dr hab. K.Markiewicza oraz prof.dr hab. S.Tarczyńskiego

POWIĄZANE

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: “Międzyn...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę