CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Hossa - Bessa

9 stycznia 2008
Skończyła się hossa na rynku mleka. Wprawdzie o tym, że wcześniej czy później musiało to nastąpić wiedzieli wszyscy, ale i tak zaskoczenie było ogromne. Na światowym rynku zmalało zapotrzebowanie oraz spadły ceny na nasze największe hity eksportowe. Mleczarnie nie mają wyjścia, będą musiały obniżyć ceny skupu mleka.

Jeszcze do niedawna rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka nie mieli powodów do narzekań. Ceny skupu mleka rosły przez cały 2007 rok. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ta sytuacja już się nie powtórzy, a rolnicy będą musieli pogodzić się ze znacznymi spadkami.

Waldemar Broś – KZSM: trzeba dzisiaj podejmować śmiałe decyzje dotyczące również i korekty cen skupu mleka.

Pierwsze skutki kryzysu odczuły mleczarnie, które sporą część swojej produkcji przeznaczają na eksport. Jeszcze w listopadzie na warszawskich targach Mleko-Expo tak podsumowywały rok.

Tadeusz Nadrowski – prezes OSM „Ostrołęka”: ceny na mleko w proszku były rewelacyjne. Takich cen jeszcze nie mieliśmy. To sprawiło, że byliśmy w stanie zapłacić dobrze za surowiec.

Teraz mleczarnie nie mają wyjścia. Do tej pory wysokie ceny skupu finansowane były z dochodów eksportowych. Niestety te drastycznie spadły podobnie jak popyt na polskie odtłuszczone mleko w proszku, sery i masła. Na światowym rynku niektóre artykuły staniały nawet o połowę.

Waldemar Broś – KZSM: no, niestety sytuacja jest niewesoła. Tak jak po każdej hossie przychodzi bessa, myśmy przewidywali taką sytuację ale nie ukrywam ona zaskoczyła i nas.

Wielkość eksportu polskich artykułów mleczarskich w 2007 roku była rekordowa i przekroczyła miliard złotych.


POWIĄZANE

Źródła w Komisji Europejskiej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie domniemanym...

18-20 października 2017 r. w Serocku, obok Warszawy odbędzie się XV Forum Spółdz...

Od 25 sierpnia widzowie polskich stacji telewizyjnych mają okazję zobaczyć nową ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę