Jogurt bez kożucha

25 czerwca 2004

Od września do placówek oświatowych trafi mleko i jego przetwory, do których dopłaci Agencja Rynku Rolnego. Osoby i instytucje zainteresowane tym programem muszą zarejestrować się w agencji przynajmniej miesiąc wcześniej.

O dopłatach do mleka i przetworów mlecznych mówi się już od 2002 roku, jednak co roku z budżetu Agencji Rynku Rolnego wykreślano pieniądze potrzebne na realizację tego programu. Czekano na unijne środki.

Rodzic z wnioskiem
W tym roku po raz pierwszy podmioty, które zgłoszą się do agencji, mogą liczyć na dopłaty. - Nie muszą to być tylko mleczarnie, czy szkoły - mówi Adam Koc z bydgoskiego oddziału ARR. - Wnioskodawcą może być też komitet rodzicielski, albo fundacja.

Wczoraj, w bydgoskim oddziale agencji, spotkali się przedstawiciele 17 mleczarni z Kujawsko-Pomorskiego, by porozmawiać o dopłatach do mleka i jego przetworów. - Wszystkie zakłady były zainteresowane tym mechanizmem i będą szukać odbiorców - stwierdził Koc.

Trochę formalności
Szkoły i inne podmioty, które od września będą chciały podawać dzieciom tańsze mleko i jogurty, muszą dopełnić formalności co najmniej przed końcem lipca. Przede wszystkim muszą uzyskać wpis do agencyjnego rejestru podmiotów ubiegających się o dopłaty.

Z uruchomienia mechanizmu cieszą się nie tylko w szkołach. - Jesteśmy bardzo zainteresowani dopłatami - twierdzi Zygmunt Michalak, burmistrz Koronowa. - Na naszym terenie, w ośrodkach popegeerowskich, mieszka sporo ubogich rodzin. Tańsze mleko na pewno dzieciom się przyda.

Szklanka mleka z dopłatą będzie kosztowała na przykład 17 groszy (to zależy m.in. od rodzaju produktu), jednak ucznia może to w ogóle nic nie kosztować, jeśli dopłaci także samorząd albo sponsorzy.

Celem akcji jest promowanie wśród dzieci spożycia mleka i jego przetworów. Nie oznacza to jednak, że - tak jak przed laty - będzie się dręczyć uczniów białym płynem ze znienawidzonym kożuchem. Mleko może smakować jak czekolada albo truskawki. Blaszane kubki zastąpią opakowania jednostkowe, a alergicy będą mogli pić mleko o obniżonej zawartości laktozy.


POWIĄZANE

Podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku zaplanowane jest spotk...

Faktem jest, że sektor mleczarski stanowi jedną z najistotniejszych gałęzi polsk...

W związku z brakiem jednoznacznych przepisów, co do znakowania „Bez GMO” oraz „w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę