OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

TECHMILK 2025- SM Mlekpol o polskim mleczarstwie

26 lutego 2025
TECHMILK 2025- SM Mlekpol o polskim mleczarstwie

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzięła udział w debacie poświęconej roli polskiego sektora przetwórstwa mlecznego wobec wyzwań bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Unii Europejskiej, zorganizowanej w ramach TECHMILK 2025. Podczas dyskusji ekspertka wskazała kierunki strategicznego rozwoju polskiego mleczarstwa na rynkach międzynarodowych.

Panel dyskusyjny odbył się z udziałem przedstawicielki Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewy Chudoń oraz ekspertki z Instytutu Ekonomii i Finansów UWM dr Karoliny Babuchowskiej. Zgromadził również czołowych reprezentantów sektora mleczarskiego, w tym prezesa zarządu Lacpol Adama Grabowskiego i zastępcę prezesa KZSM Związku Rewizyjnego Wiesława Żebrowskiego.
W swojej wypowiedzi wiceprezes Małgorzata Cebelińska podkreśliła znaczenie elastyczności produkcyjnej i dywersyfikacji rynków zbytu w obliczu narastającej konkurencji. Przedstawiła także strategię ekspansji międzynarodowej Spółdzielni.
— Nasza flagowa marka Łaciate, obecna na sześciu kontynentach, jest doskonałym przykładem skutecznej strategii eksportowej. Intensywnie rozwijamy sprzedaż w regionach o wysokich wskaźnikach demograficznych i rosnącym popycie na produkty mleczne, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie czy w Ameryce Łacińskiej — skomentowała Małgorzata Cebelińska. 
Podczas debaty szczególną uwagę poświęcono wyzwaniom związanym z konkurencją ze strony rynków pozaeuropejskich.
— Naszą przewagą jest przede wszystkim jakość i wysokie standardy, które stanowią atut w oczach klientów poszukujących certyfikowanych produktów — wyjaśniła wiceprezes.
Ważnym tematem poruszonym w dyskusji była także kwestia Zielonego Ładu oraz jego wpływu na konkurencyjność polskiego sektora mleczarskiego.
— Dążenie do większej równowagi i ochrony środowiska jest słuszne, jednak tempo i zakres wprowadzania nowych przepisów należy dostosować do realiów ekonomicznych gospodarstw i przemysłu. Liczymy, że polska prezydencja w Radzie UE pozwoli na przegląd strategii Zielonego Ładu i uzgodnienie racjonalnych rozwiązań. Zmiany w tym zakresie wydają się konieczne — zaznaczyła Małgorzata Cebelińska. — W Mlekpolu wdrażamy rozwiązania proekologiczne — przykładem jest biogazownia w Grajewie, która redukuje emisję CO2 i produkuje zieloną energię, jednak rosnące ceny nośników energii i związany z tym ogólny wzrost kosztów jest coraz większym problemem dla przemysłu i rolników.
Wiceprezes Małgorzata Cebelińska wskazała również na potrzebę intensyfikacji działań w celu wzmocnienia potencjału eksportowego na rynkach międzynarodowych i promocji polskiej żywności oraz całej polskiej gospodarki. Niezastąpiona w tym jest dyplomacja gospodarcza — należy dążyć do dalszej intensyfikacji współpracy między sektorem mleczarskim a administracją rządową.
XXVI seminarium TECHMILK „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”, które odbyło się w dniach 19-21 lutego 2025 r. w Mikołajkach, jest obecnie największym i najważniejszym spotkaniem przedstawicieli polskiego mleczarstwa z producentami urządzeń dla tej gałęzi przemysłu. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do kadry kierowniczej polskich zakładów mleczarskich i stanowi platformę do nawiązywania współpracy oraz zapoznania się z nowoczesnymi technikami w produkcji mleka i produktów mleczarskich.
 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę