Kontrowersyjna kwota mleczna

9 stycznia 2004

Zasady przyznawania tzw. kwoty mlecznej, czyli limitu ilości mleka, jakie będzie można sprzedawać po przystąpieniu Polski do UE, wzbudzają kontrowersje przedstawicieli Izb Rolniczych i hodowców.

Wnioski o przyznanie "kwoty mlecznej" były przyjmowane do jesieni 2003 roku. Za kilka miesięcy wyłącznie jej posiadacze będą mogli sprzedawać mleko i jego przetwory. Wysokość limitu ustala się na podstawie obrotów osiągniętych przez producentów w okresie próbnym, zwanym rokiem referencyjnym.

Ci, którzy chcą w przyszłości znacznie zwiększyć produkcję, powinni starać się o uwzględnienie ich podczas rozdysponowywania Rezerwy Krajowej Kwoty Mlecznej. Zasady jej podziału wzbudzają jednak sporo kontrowersji.

- Ten system dyskryminuje wszystkich tych rolników, którzy w roku referencyjnym wyprodukowali mniej niż 20 tys. litrów mleka - twierdzi Robert Nowak z Krajowej Rady Izb Rolniczych - w sposób administracyjny zabrania się rozwijać gospodarstwom mlecznym tym małym, które mają 4-5 krów.

Hodowca krów Marek Sikora z Bolesławowa pod Częstochową kończy budowę obory dla 100 sztuk bydła. On także uważa, że rozdział "kwoty mlecznej" i jej rezerwy pozostawiają wiele do życzenia. - Nie ma żadnych informacji na temat, gdzie mógłbym uzyskać namiary co muszę do tego wniosku dołączyć, gdzie to złożyć, od kiedy do kiedy można to składać.

Ze składaniem wniosków trzeba się bardzo spieszyć. Zdaniem przedstawicieli Izb Rolniczych z regionu częstochowskiego, Rezerwy Krajowej Kwoty Mlecznej wystarczy zaledwie dla jednej czwartej chętnych.


POWIĄZANE

Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka w sprawie potencjalnych ograniczeń...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej- już wkrótce Z danych Mini...

Producenci opakowań szklanych i handel wspólnie apelują o wyłączenie butelek szk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę