OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Krasula z certyfikatem

2 marca 2004

Gospodarstwa mleczarskie, które pod względem warunków sanitarnych i weterynaryjnych nie dostosowały się do wymogów unijnych, trafią na negatywne listy. Po uzyskaniu okresu przejściowego, do czasu poprawy, nie będą mogły sprzedawać mleka do mleczarni o najlepszej kategorii.

Inspektorzy z Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej rozpoczęli kontrole w gospodarstwach dopiero w styczniu. – Zbyt długo nie było wiadomo, kto ma to zrobić, czy weterynarze, czy my – uważa Tadeusz Walczak, prezes toruńskiej spółdzielni. – Generalnie jesteśmy zadowoleni z wyników kontroli, ale uchybienia też się zdarzają.

Obora dla świń

Na razie inspektorzy odwiedzili ponad połowę spośród 1080 gospodarstw dostarczających mleko do TSM. – Do maja zdążymy – uspokaja Walczak. – Dziennie możemy skontrolować najwyżej 6–7 gospodarstw. Część producentów mleka już wcześniej uzyskała certyfikat i ich kontrolować nie trzeba.

Spośród 1319 dostawców indywidualnych współpracujących z Kujawską Spółdzielnią Mleczarską we Włocławku certyfikat ma ponad 10 proc. – Niebawem powinniśmy zakończyć kontrole – mówi Bolesław Gumowski, prezes tejże spółdzielni. – Uchybień jest pełno. W niektórych oborach po jednej stronie stoją krowy, po drugiej świnie. Ludzie wiedzą, że to źle, ale tak kiedyś budowano, a na modernizację zabrakło środków. Ci, którzy nie chcą zrezygnować z produkcji, będą występować o okresy przejściowe.

Czarne listy

Do końca marca powinny powstać tzw. listy negatywne. Jeśli producent mleka nie spełni wszystkich wymogów unijnych, a wystąpi o okres przejściowy, będzie miał czas na dostosowanie najpóźniej do końca 2006 r. Po ustaleniu przez powiatowego lekarza weterynarii tego okresu, a przed zakończeniem prac dostosowawczych, rolnik będzie miał prawo sprzedawać mleko do zakładu przetwórczego, który także uzyskał okres przejściowy. Takich mleczarni w Kujawsko–Pomorskiem jest 5. Możliwa jest również sprzedaż do zakładu, który ma prawo do segregacji mleka (2 w województwie). – Dlatego w interesie rolników jest jak najszybsze spełnienie wymogów unijnych – uważa Alina Sokołowicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Bydgoszczy.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę