OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

KRIR: rozdysponowanie kwoty mlecznej trzeba zmienić

12 stycznia 2004

Krajowa Rada Izb Rolniczych rozważa możliwość zaskarżenia do NSA i Trybunału Konstytucyjnego zasad rozdysponowania krajowej rezerwy mlecznej. Zdaniem rady, zasady są niesprawiedliwe i najbardziej krzywdzą drobnych producentów.

Od początku stycznia br. rolnicy, którzy chcą ubiegać się o przydział indywidualnej kwoty mlecznej z krajowej rezerwy, mogą składać wnioski. – Niech gospodarze zrobią to jak najszybciej, bo niebawem może się okazać, że nie ma już czego dzielić – mówi Jan K. Ardanowski, prezes KRIR. – Wszystko jest postawione na głowie. Kiedy dzielono kwotę podstawową, Agencja Rynku Rolnego zorganizowała dużą akcję informacyjną. O zasadach rozdysponowania rezerwy rolników się nie informuje, choć tym razem obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Zdaniem Ardanowskiego, zasady podziału rezerwy opracowane przez Komisję Porozumiewawczą do Spraw Mleka i Przetworów Mlecznych najbardziej krzywdzą drobnych rolników.

Przepisy wykluczają możliwość ubiegania się o kwotę z rezerwy przez osoby, które w ciągu kolejnych 12 miesięcy (od 1 kwietnia 2002 roku do dnia złożenia wniosku) sprzedały mniej niż 20 tys. kg mleka.

 W ten sposób skreślono możliwość rozwoju około połowy gospodarstw zajmujących się produkcją mleka – dodaje Ardanowski.

 W komisji porozumiewawczej zasiadło ośmiu dużych producentów mleka i ośmiu przedstawicieli spółdzielni mleczarskich. Kiedy do komisji dołączyło dwóch przedstawicieli izb rolniczych i zaproponowało zmiany, szybko przegłosowano ich propozycje. Rozważamy możliwość zaskarżenia sprawy podziału rezerwy do NSA i Trybunału Konstytucyjnego.

Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego, którym udało się poznać zasady podziału rezerwy już pod koniec grudnia 2003 r. (minister rolnictwa zatwierdził szczegółowe zasady rozdysponowania rezerwy w wigilię Bożego Narodzenia), składają wnioski w bydgoskim oddziale ARR. Pozostali szukają informacji na temat dokumentów, które trzeba przedstawić.

Najwięcej problemów mają z biznesplanami. Ośrodki doradztwa rolniczego – już i tak zawalone robotą – nie są w stanie pomóc wszystkim zainteresowanym przy ich tworzeniu. Prezes zabronił W bydgoskim oddziale agencji nie mogą udzielać informacji na temat podziału rezerwy.

 Prezes zabronił – tłumaczą. – To prawda – przyznaje Radosław Iwański, rzecznik ARR. – Panika jest niepotrzebna, a poza tym, to nie my opracowaliśmy zasady podziału rezerwy. Realizujemy to, co ustaliła komisja.

 Nad zasadami pracowali też eksperci agencji i ministerstwa rolnictwa – twierdzi Stefan Bartela, przewodniczący komisji porozumiewawczej. I choć uważa, że krytyka zasad jest niesłuszna, dodaje: – To nie jest dziesięć przykazań. Zasady można zmienić.

Szczegółowe zasady podziału rezerwy można znaleźć na stronach internetowych agencji: www.arr.gov.pl.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę