CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kwota mleczna nie wpłynie na ograniczenie produkcji

28 listopada 2003

Wynegocjowana z Unią Europejską kwota mleczna nie wpłynie na ograniczenie produkcji w Polsce w najbliższych latach - powiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak.

Olejniczak odpowiadał na pytanie posła Mieczysława Aszkiełowicza (Samoobrona), który wskazywał, że możliwości produkcyjne polskiego sektora mleczarskiego są większe niż limity produkcyjne uzyskane w negocjacjach z Unią Europejską.

Minister rolnictwa przypomniał, że wynegocjowana w Kopenhadze kwota mleczna wynosi 8 mln 964 tys. ton. Jest to ilość mleka wprowadzanego do obrotu przez dostawców hurtowych (8,5 mln ton) i bezpośrednich (464 tys. ton).

Według niego, wielkość kwoty mlecznej przekracza ilość mleka obecnie sprzedawanego w skupie oraz wprowadzanego bezpośrednio do obrotu.

Wynegocjowana kwota mleka sprzedawanego w hurcie jest większa o ok. 1 mld 300 mln litrów niż aktualny skup, który w 2002 roku wyniósł 7 mld 219 mln litrów - tłumaczył Olejniczak. Powiedział, że strona polska wynegocjowała rezerwę na poziomie 460 tys. ton, która będzie mogła zostać uruchomiona od roku 2006.

Jak widać z przedstawionych danych, zarówno przyznana nam kwota mleczna, jak i zabezpieczenie rezerw nie wpłynie na ograniczenie produkcji, ale wręcz odwrotnie - powiedział Olejniczak.

POWIĄZANE

Źródła w Komisji Europejskiej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie domniemanym...

18-20 października 2017 r. w Serocku, obok Warszawy odbędzie się XV Forum Spółdz...

Od 25 sierpnia widzowie polskich stacji telewizyjnych mają okazję zobaczyć nową ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę