Kwota mleczna nie wpłynie na ograniczenie produkcji

28 listopada 2003

Wynegocjowana z Unią Europejską kwota mleczna nie wpłynie na ograniczenie produkcji w Polsce w najbliższych latach - powiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak.

Olejniczak odpowiadał na pytanie posła Mieczysława Aszkiełowicza (Samoobrona), który wskazywał, że możliwości produkcyjne polskiego sektora mleczarskiego są większe niż limity produkcyjne uzyskane w negocjacjach z Unią Europejską.

Minister rolnictwa przypomniał, że wynegocjowana w Kopenhadze kwota mleczna wynosi 8 mln 964 tys. ton. Jest to ilość mleka wprowadzanego do obrotu przez dostawców hurtowych (8,5 mln ton) i bezpośrednich (464 tys. ton).

Według niego, wielkość kwoty mlecznej przekracza ilość mleka obecnie sprzedawanego w skupie oraz wprowadzanego bezpośrednio do obrotu.

Wynegocjowana kwota mleka sprzedawanego w hurcie jest większa o ok. 1 mld 300 mln litrów niż aktualny skup, który w 2002 roku wyniósł 7 mld 219 mln litrów - tłumaczył Olejniczak. Powiedział, że strona polska wynegocjowała rezerwę na poziomie 460 tys. ton, która będzie mogła zostać uruchomiona od roku 2006.

Jak widać z przedstawionych danych, zarówno przyznana nam kwota mleczna, jak i zabezpieczenie rezerw nie wpłynie na ograniczenie produkcji, ale wręcz odwrotnie - powiedział Olejniczak.

POWIĄZANE

Polska Izba Mleka uczciła Światowy Dzień Mleka także w Łomży. W ramach projektu ...

3 miliony litrów serwatki na dobę, innowacyjne technologie i standardy farmaceut...

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach została laureatem Krajowej Oceny Ser...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę