CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Mleko: kolejka po kwotę

22 stycznia 2004

Już trzeci tydzień oddział Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku jest oblegany przez producentów mleka zainteresowanych złożeniem wniosków o przydział kwoty z rezerwy krajowej. Rolników irytuje to, że o tym kto otrzyma kwotę, zadecyduje kolejność składania wniosków, ale nie tylko.

W pierwszych dniach stycznia rolnicy zajmowali miejsca w kolejce jeszcze w nocy, na wiele godzin przed otwarciem biura agencji. Po trzech tygodniach zbierania wniosków jest już nieco lepiej, ale porządku w kolejce muszą wciąż pilnować pracownicy ochrony. Mimo dużej liczby interesantów nikt nie pomyślał o poczekalni. Nie ma choćby jednego krzesła czy stołu przy którym można by wypełnić wniosek. Rolników najbardziej bulwersuje jednak brak jakiejkolwiek kampanii informacyjnej.

Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy ma 2,5 tys. członków. Ośmiuset z nich jest zainteresowanych otrzymaniem dodatkowej kwoty z rezerwy. Wiadomość o tym, że spółdzielnia musi wydać rolnikom zaświadczenia, dotarła do Piątnicy w ostatniej chwili. Wymagało to wykonania dodatkowej pracy, bo każdy chciał otrzymać dokumenty w pierwszym dniu przyjmowania wniosków.

Ogłoszenie o tym, że będą zbierane wnioski agencja opublikowała tylko raz w jednym z trzech lokalnych dzienników. Inni nie otrzymali w tej sprawie żadnego komunikatu. Agencja informuje rolników, że o przydziale kwoty będzie decydowała zasada kto pierwszy ten lepszy - innych szczegółów pracownicy oddziału w Białymstoku nie podają.

Rolnicy nie potrafią zrozumieć dlaczego wnioski o kwoty podstawowe, które składali latem i jesienią ubiegłego roku mogły za nich przygotować mleczarnie, a teraz muszą wszystkie sprawy załatwiać sami. Większość nie decyduje się na wysłanie wniosków pocztą i woli mimo wszystko odstać swoje w kolejce.


POWIĄZANE

Źródła w Komisji Europejskiej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie domniemanym...

18-20 października 2017 r. w Serocku, obok Warszawy odbędzie się XV Forum Spółdz...

Od 25 sierpnia widzowie polskich stacji telewizyjnych mają okazję zobaczyć nową ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę