Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Mlekpol nie ma zgody na eksport produktów do Rosji

2 marca 2005

Jedna z największych polskich spółdzielni mleczarskich, mleczna grupa Mlekpol z Grajewa (Podlaskie), nie znalazła się na ogłoszonej w poniedziałek liście 35 polskich mleczarni, które dostały zgodę na eksport wyrobów na rynek rosyjski.

"To jest bardzo dziwne, jesteśmy zaskoczeni, bo kontrola nie wniosła żadnych zastrzeżeń" - powiedział PAP we wtorek prezes Mlekpolu, Edmund Borawski.

Certyfikaty pozwalające eksportować na rosyjski rynek dostały natomiast małe spółdzielnie z województwa podlaskiego: w Mońkach, Hajnówce i Piątnicy, Spółdzielnia Obrotu Towarowego Mleczarskiego w Białymstoku oraz Polser w Siemiatyczach.

Zgodę mają także trzy zakłady Mlekovity - jednej z największych mleczarni w Polsce: w Bielsku Podlaskim i Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) oraz w Morągu (Warmińsko-Mazurskie).

"Jesteśmy przygotowani do wznowienia dostaw na rynek rosyjski w każdej chwili" - powiedział prezes Mlekovity Dariusz Sapiński. Mlekovita wysyła towary do Rosji od 1992 r. W najlepszym okresie do Rosji trafiało rocznie z tej spółdzielni około 3 tys. ton serów twardych dojrzewających, około 2 tys. ton serwatki w proszku i około 300 ton bezwodnego tłuszczu mlecznego.

Prezes Borawski przyznał, że nie ma drogi odwołania od decyzji niekorzystnych dla firmy, ale nie jest tym zdziwiony, bo, jak mówi, nie były przecież nawet znane zasady przeprowadzonych przez Rosjan kontroli w mleczarniach. "Poza wynikami, nic nie można powiedzieć" - dodał.

Rosyjscy inspektorzy kontrolowali trzy zakłady Mlekpolu: w Mrągowie (Warmińsko-Mazurskie) oraz Kolnie i Grajewie (Podlaskie). Borawski zapowiedział, że jeśli tylko będzie taka możliwość, spółdzielnia będzie wnioskowała o kolejną kontrolę rosyjską.

Należący obecnie do Mlekpolu zakład w Kolnie (Kurpianka Kolno) był w grupie pierwszych pięciu polskich mleczarni, które kilka lat temu dostały zgodę na eksport towarów do Unii Europejskiej w czasie, gdy dla polskiego mleczarstwa ten rynek był zablokowany. Po wejściu Polski do UE Mlekpol zwiększył eksport do krajów unijnych o 40 proc. Na eksport trafia jedna trzecia produkcji Mlekpolu. Wartość eksportu Mlekpolu w 2004 roku przekroczyła 186,5 mln zł.

W 2004 roku Mlekpol skupił i przerobił 762 mln litrów mleka, rok wcześniej było to 593 mln litrów. Za litr surowca spółdzielnia płaciła średnio rolnikom 1,10 zł i było to najwięcej w kraju.

Do zakładów Mlekpolu w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie surowiec dostarcza 12,5 tys. rolników. Mlekpol zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Od 1 stycznia 2005 r. do grupy dołączył jeszcze jeden zakład, spółdzielnia mleczarska Osowa w Bydgoszczy.

Kontrole rosyjskich służb weterynaryjnych odbyły się w 75 mleczarniach. Zostały zakończone na początku listopada zeszłego roku, ale do poniedziałku 28 lutego strona rosyjska nie informowała o wynikach inspekcji.

Wymóg posiadana zezwoleń na eksport do Rosji obowiązuje od 1 września 2004 r. Od 1 stycznia do końca sierpnia 2004 r. wartość polskiego eksportu produktów mleczarskich do Rosji wyniosła, według rosyjskich źródeł, 40 mln dolarów.

Polska do Rosji eksportuje przede wszystkim jogurty, serki, maślankę, sery i twarogi, masło, mleko i serwatkę.

W pierwszych trzech kwartałach 2004 roku polskie firmy wywiozły do Rosji ponad 9,5 tys. ton serów i twarogów o wartości prawie 15,5 mln USD, wobec 2,6 tys. ton o wartości 5,8 mln USD w analogicznym okresie 2003 roku.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę