" "
Agrolok_280518

Oscypek, bryndza i miód w Brukseli

28 lutego 2005

Oscypek, bryndza podhalańska i miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich - to pierwsze polskie produkty regionalne, które zarejestruje Bruksela - informuje "Gazeta Wyborcza".

Pierwsze trzy wnioski o zarejestrowanie polskich produktów regionalnych - oscypka, bryndzy podhalańskiej i miodów wrzosowych z Borów Dolnośląskich - trafiły w ubiegłym tygodniu do Komisji Europejskiej. Jeśli Bruksela je zatwierdzi (a ma na to pół roku), to tylko produkty wytwarzane w rejonach określonych we wnioskach będą mogły nosić zastrzeżone nazwy. Jeżeli np. oscypek zostanie zarejestrowany, to pod taką nazwą będzie można sprzedawać w Europie tylko sery produkowane w kilku powiatach południowej Polski - wyjaśnia gazeta.

Ustawa o ochronie produktów tradycyjnych i regionalnych weszła w życie w ubiegłym tygodniu. Porządkuje ona stan prawny oraz stwarza polskim producentom możliwość korzystania z unijnych przepisów dotyczących ochrony nazw produktów rolnych i środków spożywczych.

Zdaniem ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka w Polsce produkty regionalne są ciągle mało znane, dlatego resort rolnictwa planuje szeroką kampanię zachęcającą do ich kupowania. Wymienił m.in. miody pitne, ogórki narwiańskie czy wędliny wytwarzane tradycyjnymi metodami. Szacuje się, że w Polsce wytwarzanych jest około 700 takich unikalnych produktów spożywczych - pisze "Gazeta Wyborcza".

W całej Unii zarejestrowanych jest 650 produktów regionalnych i 15 tradycyjnych. Najwięcej jest ich we Francji (łącznie 139) i we Włoszech (łącznie 138)- podkreśla dziennik.


POWIĄZANE

– Konkurs „Gospodarstwo Roku” to sztandarowa inicjatywa mleczarni Spomlek (SM), ...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przebywając z wizytą w Wielko...

Masło klarowane (inaczej zwane Ghee) kolejny raz stanęło na finałowym podium, ty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę