OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

31 sierpnia 2015
W dniach 26-27 sierpnia podsekretarz stanu Zofia Szalczyk uczestniczyła w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię, Słowenię i Austrię, zorganizowanym w Czeskich Budziejowicach przez Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej.

Spotkanie poświęcone było następującym tematom: nadużycia w łańcuchu żywnościowym, sytuacja na rynku mleka, metody pielęgnacji gleby ze szczególnym uwzględnieniem polepszenia jej jakości, zapobieganiu erozji i zwiększeniu retencji.

W punkcie dotyczącym nadużyć w łańcuchu żywnościowym ministrowie omówili najpoważniejsze i najczęściej występujące oszustwa, metody walki z nadużyciami, sposoby poprawy współpracy transgranicznej między organami kontrolnymi. Państwa uczestniczące w spotkaniu wskazały na potrzebę przyjęcia odpowiednich regulacji prawnych na poziomie UE, wprowadzających definicje oszustwa i katalogu niedozwolonych praktyk. Delegacje wiążą duże nadzieje z pracami nad budową systemu IT na poziomie UE (system AAC – Administrative Assistance and Cooperation) mającego za zadanie ułatwienie wymiany informacji pomiędzy organami kontrolnymi państw członkowskich.

Kolejnym tematem była obecna trudna sytuacja na rynku mleka. Prawie wszystkie państwa uczestniczące w spotkaniu informowały o spadku cen na rynku mleka o ok. 20%-30% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wskazywały na konieczność wprowadzenia środków stabilizujących rynek mleka i rekompensujących straty ponoszone przez producentów, mając nadzieję na podjęcie konkretnych decyzji w tej kwestii w czasie najbliższego spotkania Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE 7 września br. w Brukseli.

Przewodniczący spotkania Marian Jurecka minister rolnictwa Republiki Czeskiej, jako przedstawiciel kraju pełniącego obecnie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, zobowiązał się do wywierania dalszej presji na Komisję Europejską, jak również do ponownego zaapelowania o podjęcie przez Brukselę konkretnych kroków.  

Polska podtrzymała swoje dotychczasowe stanowisko mówiące o konieczności wprowadzenia nadzwyczajnego wsparcia w celu zrekompensowania strat dochodów producentom mleka na podstawie art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 (zastosowanej w przypadku przyznania wsparcia dla krajów bałtyckich), najbardziej dotkniętym skutkami rosyjskiego embarga; podwyższenia poziomu cen interwencyjnych dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku; tymczasowego wprowadzenia refundacji wywozowych do mleka i przetworów mlecznych, jak również zwiększenia katalogu produktów w ramach programów szkolnych.

Dodatkowo wiceminister Zofia Szalczyk poinformowała o bardzo trudnej sytuacji w polskim rolnictwie spowodowanej długotrwałą suszą.

Dyskusja w ostatnim punkcie dotyczyła krajowych i unijnych instrumentów służących zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami gleby, poprawie jakości, ochronie przed erozją i zwiększaniu retencji.

W drugim dniu pobytu w Czeskich Budziejowicach delegacje wzięły udział w uroczystym otwarciu Międzynarodowych Targów Rolnych Ziemia Żywicielka.

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę