aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wnioski na finiszu

3 października 2003

Piątnica. Zbigniew Izdebski, prezes Agencji Rynku Rolnego, gościł w środę w tamtejszej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Interesował się składaniem przez rolników wniosków o przyznanie indywidulanych kwot mlecznych. Według informacji białostockiego oddziału ARR, OSM Piątnica zajmuje pierwsze miejsce w regionie pod względem liczby złożonych wniosków.

Termin składania wniosków o przyznanie kwot mlecznych indywidualnym gospodarstwom rolnym upływa z końcem października. Okazało się, że wypełnianie wniosków nie jest proste. Wielu rolników wciąż ma z tym kłopot. Niektóre mleczarnie, jak Piątnica, pomagają swoim dostawcom, wyręczając ich z tego obowiązku. 
Na miesiąc przed ustawowym terminem przesłaliśmy do agencji wnioski 90 proc. naszych dostawców – poinformował Jerzy Kulikowski, kierownik działu skupu. – Opiewają one łącznie na 98 proc. mleka, skupionego przez naszą mleczarnię w roku referencyjnym. Pozostały do przesłania wnioski dostawców najmniejszych. 
Składaniu wniosków kwotowych oraz problemom dzielenia rezerwy kwot mlecznych, poświęcone było również środowe spotkanie w oddziale terenowym ARR w Białymstoku z udziałem m.in. ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka i prezesa Zbigniewa Izdebskiego. 

Rynek mleka i przetworów mlecznych należy do najbardziej wspieranych rynków Unii Europejskiej. W ramach wspólnej polityki rolnej stosowany jest m.in. system kwot mlecznych. Funkcjonuje on w Unii Europejskiej od 1984 roku. Jest to podstawowy instrument, pozwalający na dostosowanie podaży do popytu w sektorze mleczarskim. Kwoty mleczne to administaracyjne ograniczenie trafającej na wspólny rynek ilości mleka, wyprodukowanego w poszczególnych państwach członkowskich. Systemem kwot objęte jest mleko trafiające do podmiotów skupowych (tzw. kowta hurtowa) oraz mleko sprzedawane bezpośrednio przez rolnika na rynek (kwota sprzedaży bezpośredniej). Komisja Europejska przyznała Polsce łączną kwotę mleczną w wysokości 8,5 mln ton. Według Agencji Rynku Rolnego, na podstawie wyników tzw. roku referencyjnego, do rozdziału między polskich rolników jest łączna kwota 7,2 mln ton. Różnica między kwotą przyznaną przez UE, a produkcją roku referencyjnego, będzie dodatkowo podzielona między te gospodarstwa, które chcą się rozwijać i zwiększać produkcję mleka. Takich gospodarstw jest bardzo dużo zarówno na terenie działania OSM Piątnica, jak i w całym woj. podlaskim.


POWIĄZANE

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...

W 100% gospodarstw dostarczających mleko na potrzeby produkcji produktów mleczny...

Podsumowanie 2023 roku w przemyśle mleczarskim Z danych trzech kwartałów 2023 r....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę