aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mocznik

4 lutego 2004

Mocznik (NH2)2CO

Uzyskujemy mocznik przez syntezę amoniaku z dwutlenkiem węgla. Ma postać białych perełkowatych granul lub o innym zabarwieniu zależnie od rodzaju zastosowanych środków antyzbrylających. Jest produktem higroskopijnym i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Należy chronić go przed zawilgoceniem.

Jest produktem uzyskiwanym przez syntezę amoniaku z dwutlenkiem węgla. Ma postać białych perełkowatych granul lub posiada inne zabarwienie zależne od rodzaju zastosowanych środków antyzbrylających. Jest produktem higroskopijnym i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Należy chronić przed zawilgoceniem.

Mocznik zawiera 46% N w formie amidowej (NH2), która która w glebie przechodzi w dostępną dla roślin formę amonową, a następnie azotanową jest przez glebę zatrzymywana, dzięki czemu straty azotu na skutek wymywania są małe. W wodzie mocznik rozpuszcza się łatwo. Zaletą tego nawozu jest jeszcze i to, że nie koroduje części metalowych, np. w siewnikach.

Mocznik jest nawozem uniwersalnym, może być stosowany przedsiewnie i pogłównie, zarówno doglebowo jak i dolistnie. W przypadku nawożenia dolistnego stężenie mocznika musi być dostosowane do odporności danego gatunku roślin (zawartość mocznika w roztworze użytym do opryskiwania może wynosić 0,5—10%). Można łączyć go wówczas ze środkami ochrony roślin (wg zaleceń Instytutu Ochrony Roślin) czy nawadnianiem i takim roztworem opryskiwać pole. Oprysk należy wykonywać w godzinach rannych lub wieczornych; nie należy stosować roztworu mocznika w fazie kwitnienia zbóż. 

Przy stosowaniu mocznika pogłównie (doglebowo), należy wymieszać go z glebą, gdyż wówczas działa lepiej.

Nadaje się do nawożenia wszystkich roślin uprawianych na różnych glebach, z wyjątkiem gleb bardzo kwaśnych, silnie zasadowych lub świeżo zwapnowanych, w których znacznie ograniczone są procesy przemiany mocznika. Szczególnie korzystnie działa na glebach próchniczych, ciepłych i zasobnych w wodę. 

Mocznik (bez antyzbrylacza) może stanowić dodatek do pasz dla bydła oraz znajduje zastosowanie przemysłowe do wytwarzania żywic, klejów, środków farmaceutycznych, itp.

PARAMETRY JAKOŚCIOWE

  • zawartość azotu całkowitego min 46,0%
  • zawartość wody max 0,5%
  • granulacja 1-4 mm min 90%
  • zawartość biuretu max 1,2%
  • współczynnik zakwaszania 82 *

* Współczynnik zakwaszania oznacza ilość węglanu wapnia potrzebną do zneutralizowania zakwaszającego wpływu nawozu. Na 100 kg zastosowanego nawozu dla zobojętnienia potrzebne jest 82 kg węglanu wapnia.


POWIĄZANE

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę