dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Niemcy boją się przedostawania mączek mięsno-kostnych do pasz

10 listopada 2004

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa uważa, że nie ma żadnych dowodów świadczących o przedostawaniu się mączek mięsno-kostnych do pasz, jednakże zwróciło się do władz regionalnych o przeprowadzenie odpowiednich kontroli.

Podejrzenia w tej sprawie wyraziła organizacja konsumencka "Foodwatch", która zwróciła uwagę, że z analizy federalnych i regionalnych danych statystycznych wynika, iż zostało "zagubionych" 124 tys. ton mączek mięsno-kostnych. Według "Foodwatch", co roku w Niemczech jest produkowanych ponad milion ton mączek mięsno-kostnych, z czego większość trafia do utylizacji m.in. w cementowniach oraz elektrowniach, ale około 170 tys. ton jest wykorzystana jako składnik nawozów.

"Foodwatch" uważa, że nawozy te mogą być nielegalnie stosowane w paszach dla zwierząt. Mączka mięsno-kostna może być zatem przemycana w postaci nawozów do pasz, co znakomicie obniża koszty produkcji.

"Foodwatch" wykrył jeszcze jedną nieścisłość, która dotyczy eksportu do Niemiec duńskiej mączki mięso-kostnej. W duńskich statystykach eksport ten miał wynosić 79 tys. ton, podczas gdy w niemieckich źródłach widnieje zaledwie 2 tys. ton.


POWIĄZANE

Produkcja pasz przemysłowych w 2018 r. będzie o 5,5 proc. wyższa niż w ubiegłym ...

Próby uniezależnienia od importu śruty sojowej od wielu lat napotykały na zdecyd...

Hodowcy z całego świata od lat dostrzegają zalety płynnego żywienia. Świadczy o ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę