" "
Agrolok_280518

Niemcy boją się przedostawania mączek mięsno-kostnych do pasz

10 listopada 2004

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa uważa, że nie ma żadnych dowodów świadczących o przedostawaniu się mączek mięsno-kostnych do pasz, jednakże zwróciło się do władz regionalnych o przeprowadzenie odpowiednich kontroli.

Podejrzenia w tej sprawie wyraziła organizacja konsumencka "Foodwatch", która zwróciła uwagę, że z analizy federalnych i regionalnych danych statystycznych wynika, iż zostało "zagubionych" 124 tys. ton mączek mięsno-kostnych. Według "Foodwatch", co roku w Niemczech jest produkowanych ponad milion ton mączek mięsno-kostnych, z czego większość trafia do utylizacji m.in. w cementowniach oraz elektrowniach, ale około 170 tys. ton jest wykorzystana jako składnik nawozów.

"Foodwatch" uważa, że nawozy te mogą być nielegalnie stosowane w paszach dla zwierząt. Mączka mięsno-kostna może być zatem przemycana w postaci nawozów do pasz, co znakomicie obniża koszty produkcji.

"Foodwatch" wykrył jeszcze jedną nieścisłość, która dotyczy eksportu do Niemiec duńskiej mączki mięso-kostnej. W duńskich statystykach eksport ten miał wynosić 79 tys. ton, podczas gdy w niemieckich źródłach widnieje zaledwie 2 tys. ton.


POWIĄZANE

Zespół zarządzania ryzykiem skażenia mikotoksynami firmy Alltech może teraz prze...

Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy o paszach, który przedłu...

Wytwórnie pasz są zainteresowane polskimi roślinami białkowymi, ale śruty sojowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę