Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

ARR - Informacja o aktualnej sytuacji na rynku zbóż

22 września 2006

W związku z sytuacją podażową na rynku zbóż w wyniku przewidywanego spadku zbiorów oraz pogorszenia jakości ziarna podejmowane były następujące działania w Komisji Europejskiej:
- 27 lipca br. Polska wystąpiła z wnioskiem do KE o wstrzymanie decyzji w sprawie zwiększenia limitu na eksport pszenicy w dodatkowej ilości 300 tys. t,
- 17 sierpnia br. został skierowany wniosek do KE o zaprzestanie sprzedaży zbóż z polskich magazynów interwencyjnych z przyznanego wcześniej limitu 400 tys. t.

KE pozytywnie zareagowała na polską prośbę i nie zwiększyła nam limitu ilości pszenicy, którą przedsiębiorcy mogliby wywozić na rynki trzecie. Natomiast zwiększono jednocześnie skalę eksportu zbóż z Węgier, Słowacji i Czech.

- 25 sierpnia br. skierowano wniosek do KE o otwarcie przetargu na sprzedaż 200 tys. t pszenicy na rynek wewnętrzny z przeznaczeniem na mąkę.

Informacje o spodziewanym otwarciu przetargu na sprzedaż pszenicy z zapasów interwencyjnych dla polskich młynarzy wpływa uspokajająco na rynek zbóż. Handlowcy w Europie oczekują na przyznanie m.in. Polsce i Niemcom dodatkowych kwot sprzedaży zbóż na rynek wewnętrzny. W oczekiwaniu na zwiększoną podaż na unijnym rynku odnotowano paroprocentowy spadek cen.

Posiadane zapasy interwencyjne w UE, w tym również w Polsce mogą znacząco poprawić sytuację potażową, jeśli zostaną skierowane na rynek wewnętrzny. Po zakończeniu sprzedaży 400 tys. t pszenicy z tegorocznego limitu, w magazynach interwencyjnych ARR (wg stanu na 17.09.2006 r.) pozostało 506,5 tys. t zbóż, w tym prawie 365 tys. t pszenicy i 142 tys. t jęczmienia. Natomiast zapasy interwencyjne w UE (wg stanu na 10.09.2006 r.) wynosiły 11.641,3 tys. t, w tym: pszenicy 4.032,6 tys. t, jęczmienia 1.803,7 tys. t, żyta 546,0 tys. t oraz kukurydzy 5.256,0 tys. t.

Ceny detaliczne pieczywa i innych przetworów zbożowych nie mają tak silnego związku z cenami ziarna zbóż jakby to wynikało z aktualnego zachowania na rynku przetwórców, tj. młynarzy, piekarzy i prawdopodobnie handlowców.

Udział cen skupu pszenicy w cenie detalicznej chleba mieszanego wynosi ok. 13-15%. Dlatego nawet 50% wzrost cen zbóż nie powinien zwiększać cen chleba o więcej niż 7,5%

.

POWIĄZANE

Dietetycy zalecają obecnie, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, te...

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system uprawy, który uwzględnia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę