ARR - Informacja o aktualnej sytuacji na rynku zbóż

22 września 2006

W związku z sytuacją podażową na rynku zbóż w wyniku przewidywanego spadku zbiorów oraz pogorszenia jakości ziarna podejmowane były następujące działania w Komisji Europejskiej:
- 27 lipca br. Polska wystąpiła z wnioskiem do KE o wstrzymanie decyzji w sprawie zwiększenia limitu na eksport pszenicy w dodatkowej ilości 300 tys. t,
- 17 sierpnia br. został skierowany wniosek do KE o zaprzestanie sprzedaży zbóż z polskich magazynów interwencyjnych z przyznanego wcześniej limitu 400 tys. t.

KE pozytywnie zareagowała na polską prośbę i nie zwiększyła nam limitu ilości pszenicy, którą przedsiębiorcy mogliby wywozić na rynki trzecie. Natomiast zwiększono jednocześnie skalę eksportu zbóż z Węgier, Słowacji i Czech.

- 25 sierpnia br. skierowano wniosek do KE o otwarcie przetargu na sprzedaż 200 tys. t pszenicy na rynek wewnętrzny z przeznaczeniem na mąkę.

Informacje o spodziewanym otwarciu przetargu na sprzedaż pszenicy z zapasów interwencyjnych dla polskich młynarzy wpływa uspokajająco na rynek zbóż. Handlowcy w Europie oczekują na przyznanie m.in. Polsce i Niemcom dodatkowych kwot sprzedaży zbóż na rynek wewnętrzny. W oczekiwaniu na zwiększoną podaż na unijnym rynku odnotowano paroprocentowy spadek cen.

Posiadane zapasy interwencyjne w UE, w tym również w Polsce mogą znacząco poprawić sytuację potażową, jeśli zostaną skierowane na rynek wewnętrzny. Po zakończeniu sprzedaży 400 tys. t pszenicy z tegorocznego limitu, w magazynach interwencyjnych ARR (wg stanu na 17.09.2006 r.) pozostało 506,5 tys. t zbóż, w tym prawie 365 tys. t pszenicy i 142 tys. t jęczmienia. Natomiast zapasy interwencyjne w UE (wg stanu na 10.09.2006 r.) wynosiły 11.641,3 tys. t, w tym: pszenicy 4.032,6 tys. t, jęczmienia 1.803,7 tys. t, żyta 546,0 tys. t oraz kukurydzy 5.256,0 tys. t.

Ceny detaliczne pieczywa i innych przetworów zbożowych nie mają tak silnego związku z cenami ziarna zbóż jakby to wynikało z aktualnego zachowania na rynku przetwórców, tj. młynarzy, piekarzy i prawdopodobnie handlowców.

Udział cen skupu pszenicy w cenie detalicznej chleba mieszanego wynosi ok. 13-15%. Dlatego nawet 50% wzrost cen zbóż nie powinien zwiększać cen chleba o więcej niż 7,5%

.

POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę