aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bez zaprawy ani rusz

20 sierpnia 2004

Dobór zaprawy i prawidłowe wykonanie zabiegu to pierwszy etap prawidłowej ochrony upraw. Producenci zbóż praktycznie w każdym roku stwierdzają różnorodne zmiany na wszystkich organach roślin. Są one wywołane przez grzyby chorobotwórcze.

Proces chorobowy lub osłabienie zbóż przez grzyby może powodować poważne zagrożenie dla plonowania. Na ilość opadów, temperaturę czy wilgotność powietrza trudno mieć wpływ. Można jednak wpływać na rozwój bakterii i grzybów. Rolnik może zapobiegać chorobom przez właściwy płodozmian, w którym przerwa w uprawie roślin zbożowych wynosi co najmniej dwa lata lub więcej. Jednak producenci są zmuszani ze względów ekonomicznych do uproszczeń w uprawie i w płodozmianie, co przyczynia się do pogarszania sytuacji fitosanitarnej na polach. Bez pomocy środków chemicznych trudno jest pomóc sobie w osiągnięciu wysokiego plonu.

Bez strat w plonach
Pierwszym etapem ochrony zbóż przed grzybami jest zaprawianie materiału siewnego, dzięki któremu można zwalczyć szereg grzybów powodujących poważne straty w plonach. Zaprawianie ziarna likwiduje niebezpieczeństwo wystąpienia m.in. śnieci cuchnącej, śnieci gładkiej, głowni pylącej pszenicy, głowni pylącej jęczmienia, głowni zwartej jęczmienia, głowni źdźbłowej żyta, pasiastości liści jęczmienia. Ten zabieg pomaga nam ograniczać też zgorzele siewek zbóż powodowane przez różne grzyby. Zaprawa likwiduje też grzyby z rodzaju Fusarium powodujące zgorzel siewek lub sprawcy pleśni śniegowej zbóż. Niektóre zaprawy mogą być pomocne w ograniczaniu obecności sprawców mączniaka prawdziwego zbóż czy plamistości siatkowej jęczmienia.

Nowa generacja
W ostatnich latach na rynku ukazały się zaprawy nowej generacji o skuteczniejszym działaniu, niż zaprawy konwencjonalne. Do takich należą Premis Total 325 FS i Jockey 201 FS firmy Aventis Crop Science oraz Latitude firmy Monsanto. Zaprawa Jockey jest środkiem o dłuższym działaniu, oprócz zwalczania chorób siewek i korzeni zapobiega niektórym chorobom liści we wczesnych fazach rozwojowych. Doświadczenia wykazały, że plony uzyskiwane przy stosowaniu tej zaprawy były wyższe nawet o 7q/ha w porównaniu do zapraw pospolitych. Z kolei zaprawa Premis Total przeznaczona jest do ochrony wszystkich zbóż ozimych i jarych (z wyjątkiem owsa). Po zaprawieniu materiału siewnego drugim etapem ochrony zbóż jest wykonanie oprysków w okresie wegetacji.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę